Ekonomika

Budeme se mít pořád líp, Slováci nás ale do 5 let stejně předhoní!

Budeme se mít pořád líp, Slováci nás ale do 5 let stejně předhoní!
Zdroj: Isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Naše ekonomika roste a poroste i v následujících letech. Nicméně pozici jedničky středoevropských zemí, na kterou by se česká ekonomika v tomto roce měla dostat, opustí. A dostane se před nás i sousední Slovensko! Tvrdí to studie renomované společnosti Deloitte.

Vyhlídky české ekonomiky jsou optimistické. Nicméně v okolních státech jsou ještě lepší. Například na Slovensku by tamní hospodářství mělo růst rychlejším tempem než to naše a do pěti let na tom bude slovenská ekonomika lépe než ta naše! Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte.

České HDP na osobu přepočtený podle parity kupní síly (představuje poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích - pozn. red.) by mělo v letošním roce vzrůst na 82,5 procenta vůči průměru Evropské unie. To znamená, že by se Česko mělo dostat na čelo žebříčku středoevropských zemí, kde by mělo vystřídat Slovinsko (mělo by dosahovat 82,3 procenta - pozn. red.).

Třetí místo v žebříčku středoevropských ekonomik bude v letošním roce podle prognóz patřit Slovensku (74 procent průměru Evropské unie), ale právě slovenská ekonomika v dalších letech zažije velice dobré časy a poroste nejrychleji ze středoevropského regionu a i jako jedna z nejvíce v celé Evropě. Dokonce by měla růst rychleji i než americká (2,8 procenta ročně). Na jednu z nejvíce rostoucích ekonomik světa, však stále nemá. Čína bude i v dalších pěti letech růst průměrně o 6,7 procenta ročně.

Zatímco v Česku poroste v letech 2016 až 2020 HDP o 1,7 procent ročně, na Slovensku zhruba o 3 procenta. Eurozóna pak podle Deloitte očekává růst o 1 procento, Německo 1,5 procenta a Francie 1,1. Velkým tempem by měla v příštích letech růst i polská ekonomika (podobně jako slovenská zhruba o 3 procenta).

"Co se týká HDP na osobu přepočteného podle parity kupní síly, v roce 2020 by se Česko mohlo pohybovat na úrovni 86 procent průměru EU. V posledních letech se Česko přibližovalo průměru EU tempem 0,3 procentního bodu ročně, znatelně pomaleji než ostatní středoevropské ekonomiky," uvedl David Marek ze společnosti Deloitte.

A právě v následujících pěti letech by českou ekonomiku měla dohnat a předehnat ta slovenská. Životní úroveň, tedy HDP na osobu přepočtené podle parity kupní síly, by v roce 2020 měla být na Slovensku 90 procent průměru EU, v Česku jen 86 procent.

Podle odhadu Davida Marka by se v roce 2020 měl kurz koruny vůči euru pohybovat mezi 26 až 27 korunami. "Kurz koruny se vrátí k postupnému reálném zhodnocování," poznamenal.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz