Mýty

Maminka měla pravdu! Přehled mýtů, které vůbec nejsou mýty

Maminka měla pravdu! Přehled mýtů, které vůbec nejsou mýty
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Možná jste nebrali dobře míněné rady maminek a babiček vážně, ale to jste udělali chybu. Vědci totiž zjistili, že většina oblíbených mýtů nejsou mýty.

Výzkumníci z Yaleovy univerzity bádali a vybádali, že když nechcete nastydnout, máte se pořádně zabalit. Virus totiž obvykle vniká do těla nosem, vědci to zkoumali na myších a zjistili, že imunitní systém reagoval lépe v případě teploty nosu 37 stupňů v porovnání s nosem o teplotě 33 stupňů. Co mají dělat myši, neporadili, ale lidem vědci doporučili, no považte, ať si v zimě vezmou šálu!

Takže takové to klasické "venku je zima, tak se teple obleč a vezmi si šálu, ať nenastydneš" našich maminek je teď exaktně potvrzená dobrá rada. A podobně byly jako pravdivé podloženy další zdánlivé mýty.

Jablko denně místo doktora

"Mami já mám hlad!" "Tak si vezmi jablko." Je vám to povědomé? Maminka měla zase pravdu. Jablko denně snižuje riziko infarktu o 12 procent. Může to být tím, že vláknina v jablkách brání hromadění cholesterolu v těle, říkají odborníci. Také obsahuje antioxidanty, které pomáhají imunitě a látky, které brání rakovině prostaty.

Nemůžeš usnout? Počítej ovečky

I tato rada funguje. Spánkový expert doktor Neil Stanley potvrrzuje, že věnování se této nudné činnosti skutečně uklidní mysl a vy usnete ."Trik je ale v tom nepočítat ovečky do sta, to příliš zatěžuje mozek. Lepší je počítat první tři jak chodí po lávce tam a zpátky. To by vám mělo zabránit dumat nad věcmi, které vás udržují bdělé, například nad složenkami," upozorňuje podle listu Daily Mail.

Související obsah

Bolí tě zub, žvýkej hřebíček

Také vám babička na bolavé zuby doporučovala hřebíček? Hřebíček skutečně obsahuje eugenol, neboli kyselinu hřebíčkovou, která má protizánětlivé, antibakteriální a anestetické účinky.

Mrkev je dobrá na oči

Mrkev je bohatým zdrojem beta-karotenu, který tělo přeměňuje na vitamín A. "Vitamín A je potom nezbytný pro dobré noční vidění," říká oftamolog Andrew Lotery.

Na chřipku slepičí polévku

Je to tradiční domácí medicína při boji s chřipkou. A proč? Protože je účinná. Výzkum amerických lékařů totiž zjistil, že slepičí či kuřecí maso obsahuje karnosin, což je látka, která pomáhá v boji se chřipkou, působí protizánětlivě a zmírňuje kašlání a chrchlání.
 

ČTĚTE TAKÉ:

3 sexuální mýty, kterým se věřilo: Bobří varlata jako antikoncepce a další nesmysly

13 vyvrácených mýtů: K čemu byl ve skutečnosti pás cudnosti a další zajímavosti

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz