Automobil

Jak správně zabezpečit auto před krádeží? Rady odborníka

Jak správně zabezpečit auto před krádeží? Rady odborníka
Zdroj: Thinkstockphotos

Zkušenný zloděj aut si poradí s téměř každou nástrahou nebo zabezpečovacím mechanismem. Ale kvalitní ochrana ho může od pokusu krást odradit.

Krádež vozidla je velkým strašákem snad každého motoristy, ať už má nové nebo ojeté auto. Existuje plno možností, jak auto účinně zabezpečit a tak aspoň snížit pravděpodobnost, že vám ho někdo ukradne.

Existují mechanické i elektronické způsoby zabezpečení. Určitě znáte páky na volant, zamykání řadící páky, alarmy, imobilizéry a také vyhledávací zařízení a služby nebo monitorování vašeho auta přes GPS. Jak tedy postupovat, když chcete své auto zabezpečit?


Zvažte své možnosti

Důležité je si říct, kolik chci investovat do ochrany svého auta, které má určitou hodnotu. V případě levných aut, jejichž pořízovací cena se pohybuje v řádu několika málo desítek tisíc, asi nemá smysl řešit drahá sledovací zařízení. Přesto existuje několik poměrně účinných způsobů.

"Starší a levná auta se kradou především kvůli náhradním dílům," říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Nezrezlé blatníky, dveře a kapota mají pro takové nenechavce často cenu zlata. Auto pak rozřežou a rozprodají po částech.

Související obsah

V takovém případě je poměrně spolehlivý způsob mechanické zabezpečení řadící páky. Jistě, není to nepřekonatelná překážka a zkušený zloděj potřebuje jen několik minut, aby páku uvolnil. Ale s nejvyšší pravděpodobností mu to nebude stát za to riskovat kvůli pár vydělaným tisícům. „Zloděj takové auto raději nechá a půjde hledat jiné bez zabezpečení,“ dodává Svoboda z Auto ESA.


Alarm dnes nikoho nezajímá

Na akustický alarm, který se spouští při otevření dveří nebo rozbití okna, dnes nikdo nereaguje. Možná způsobí, že zloděj začátečník zpanikaří, ale pokud mu jde třeba jenom o navigaci a autorádio, často je z auta doslova vytrhne a uteče, alarm nealarm. Navíc alarmu dnes skoro nikdo nevěnuje pozornost, protože plno nespolehlivých systémů se aktivuje omylem, například když okolo projede nákladní auto.

Pokud máte dražší auto, jehož pořizovací cena je několik set tisíc korun, už dává smysl uvažovat o sice dražším, ale poměrně spolehlivém zabezpečení formou neustálého sledování vozidla pomocí GPS. "Majitel má s tímto systémem neustále přehled, co se s jeho vozidlem děje a kde je,“ vysvětluje výhody Tomáš Svoboda z Auto ESA. Samozřejmě je dobré zvážit i kombinaci systémů, třeba mechanický zámek páky a zároveň sledovací zařízení.

Sledovací systém funguje společně s aplikací ve vašem mobilním telefonu. Pokud dostanete zprávu, že se s autem něco děje, můžete ho sledovat a případně zasáhnout. Nevýhodu to má ovšem v tom, že pokud jste zrovna třeba na dovolené v zahraničí nebo nemáte jak auto sledovat, zloděj ho prostě ukradne.

Nejvyšším stupněm ochrany je sledování vozidla pomocí specializované firmy, ovšem jedná se i o nejdražší způsob. Funguje to na podobné bázi jako váš osobní sledovací systém, ale ochrana není závislá pouze na vás. Sledovací firma sama automaticky vyšle zásahové vozidlo, která bude auto hledat.

"Tento systém ochrany je téměř stoprocentní a ukradené vozidlo se téměř vždycky najde,“ říká k tomu Tomáš Svoboda z Auto ESA. Je to ale dražší systém a vyplatí se spíše u dražších a luxusních vozů, které nejčastěji končí na východě ve státech bývalého Sovětského svazu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz