Zdražování

Chystá se DALŠÍ ZDRAŽOVÁNÍ! Za teplo si připlatíme o 20 procent

Českým domácnostem hrozí zvýšení cen tepla a plynu - až o 20 procent. Domácnostem, které používají plyn k vytápění nebo vaření, se zvýší náklady až o několik tisíc korun ročně.

Podle Energetického regulační úřadu za to může chystaná energetická koncepce, jež například navrhuje, aby majitelé pozemků, přes které vede plynové potrubí nebo elektrické vedení, dostali zaplaceno.

Zvýšení cen tepla a plynu by se existenčně dotklo třeba i pana Luboše z Ostrova na Karlovarsku. "Před 15 lety mě to vyšlo cirka na 12 tisíc korun. Teď kolem 48 až 50 tisíc za rok," říká důchodce Luboš Jirovský. Pokud by se naplnily obavy Energetického regulační úřadu, důchodce by ročně zaplatil až o deset tisíc korun více.

Podle regulačního úřadu ministerstvo průmyslu teprve dopočítává, jaké bude mít vlastně nová energetická koncepce dopady pro české domácnosti. 

"My se obáváme, že ty dopady mohou být obrovské - v řádech desítek a stovek miliard korun," sdělil TV Nova Jiří Chvojka,  ředitel sekce vnějších vztahů ERÚ. Ministerstvo se hájí tím, že Energetický regulační úřad prý jen bezdůvodně straší. Hrozící zvyšování cen tepla prý nemá potvrzené žádnými fakty.

"Já bych chtěl odmítnout především výroky o tom, že tato novela energetického zákona přinese zdražení energií o desítky procent," řekl náměstek Pavel Šolc. Prosazení nové energetické koncepce je přitom pro ministra průmyslu a obchodu klíčové.

Cenu tepla může také ovlivnit to, jak dopadne spor o prolomení těžebních limitů. Téměř polovina obyvatel si podle průzkumu agentury STEM myslí, že zásoby hnědého uhlí by se měly maximálně využít.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

EXKLUZIVNĚ: Na návštěvě v luxusu nového domu Dary Rolins a Rytmuse

Pronajmete si sídlo Stevena Spielberga za 3 miliony korun měsíčně?

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz