Vaše téma

Jak poznat autismus a jak s ním žít? Ptali jste se expertky

Klára Brunclíková si do pořadu Vaše téma pozvala předsedkyni občanského sdružení Za sklem Martu Pečeňovou. Sdružení má za cíl pomáhat lidem s autismem. Jak ho poznat? Jak s autisty jednat? Kam se obrátit pro pomoc? Čtěte nebo se podívejte na záznam rozhovoru...

Při úřadu vlády nově funguje pracovní skupina, jejíž cílem je včas odhalit u dětí poruchou autistického spektra. Batolata by podle návrhu měla procházet screeningovým vyšetřením. Rozpoznat lidi s některou z poruch autistického spektra není totiž úplně jednoduché, dá se říct, že se nenajdou dva autisté se zcela totožnými projevy.

Šéfka komise Marta Pečeňová je sama matkou dvou dětí s aspergerovým syndromem. Je předsedkyní občanského sdružení Za sklem. Jeho posláním je poskytovat osobám s Poruchou Autistického Spektra (PAS) takovou podporu, aby mohly žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Záznam ze všech debat Vaše téma najdete TADY.

 V Česku žije odhadem 100 tisíc lidí s poruchou autistického spektra, narodí se s ní každé 80. dítě. Děti potřebují specifický přístup, pevný řád, připravit se na každou změnu. Ta neplánovaná u nich vyvolává nervozitu, která může vést až k agresi.

 

Marta Pečeňová popsala neutěšený stav kolem autismu v Česku. Vinou absence screeningových vyšetření se dnes na její sdržení obracejí dospělí autisté, kterým to dosud nikdo neřekl. "Velmi často nás kontaktují mladí lidé nebo dokonce dospělí, kteří u sebe mají podezření na jednu z diagnóz. Většinou je to Aspergerův syndrom. Dostávají diagnózu třeba ve 35 letech. Měli jsme i pána, který se to dozvěděl ve svých 45," řekla Pečeňová.

 

Na dotazy, na které se nedostalo, odpoví paní Pečeňová do týdne. Případné další dotazy posílejte na adresu poradna@zasklem.com.

 

 

Jiný dotaz se týkal spojitosti mezi autismem a očkováním. "Nedokážu to zcela posoudit. Přou se o tom i lékaři. Někteří rodiče říkají, že problémy jejich dětí nastaly až po očkování. Já sama s tím zkušenost nemám. Co je spouštěčem autismu se řeší na celém světě a dosud se to neví.

 

Došlo i na otázku, jak se expertka dívá na výrok Miloše Zemana, že by se hendikepovaní měli učit odděleně od zdravých dětí. "Nevím, v jakém kontextu to řekl. Ale jsem mu za ten výrok velmi vděčná, protože všechny postavil na stranu inkluze a začleňování handicapovaných dětí do běžných škol. Ty děti se učí navzájem. Handicapované od zdravých a zdravé zase vnímají potřeby postižených. To je užitečné pro obě strany. Děti s autismem se učí napodobováním ostatních. Proto je rodiče nechtějí dávat do praktických škol. Je lepší, že jsou v základních a učí se od zdravých dětí jejich chování," jednoznačně vzkázala Zemanovi Marta Pečeňová.

vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz