Ústavní soud

Svoje děti musíte nechat očkovat povinně! PŘEHLED VAKCÍN

Ústavní soud v pondělí rozhodl, že když nenecháte u lékaře očkovat své dítě, hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun. Čtěte, jaká očkování jsou povinná!

V současné době jsou v Česku povinné jen dětské vakcíny. Ústavní soudci se povinností očkování zabývali na základě stížnosti rodičů, kteří odmítli nechat děti očkovat hexavakcínou, protože ji považují za nebezpečnou.

Nejvyšší správní soud jim v loňském roce udělil pokutu a toto rozhodnutí v pondělí Ústavní soud potvrdil. Rodičům, kteří nenechají své děti povinně očkovat, tedy hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Začátkem března se bude Ústavní soud zabývat ještě tím, že by očkování mělo být podmínkou pro přijetí do mateřské školy.

Hexavakcína pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Podívejte se do tabulky, jaká očkování jsou pro dítě povinná.

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ústavní soud

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz