Bílkoviny

Pozor na BÍLKOVINY: Příliš mnoho proteinů zničí vaše ledviny!

Pozor na BÍLKOVINY: Příliš mnoho proteinů zničí vaše ledviny!
Zdroj: Thinkstockphotos

Proteiny neboli bílkoviny vás zasytí na dlouhou dobu, a tak pomáhají při redukci váhy. Je důležité, aby je člověk jedl každý den - je to klíč k tomu, aby byl jeho organismus fit. Příliš mnoho bílkovin ale může uškodit životně důležitým orgánům!

Z americké studie, která byla zveřejněna minulý měsíc, vyplývá, že zdvojnásobení doporučené denní dávky bílkovin pomáhá budovat svalovou hmotu. Tělo bílkoviny potřebuje, ale je lepší, mít je z normální stravy než z proteinových prášků. Konzumování více bílkovin, než člověk potřebuje, může vytvořit příliš velký tlak na ledviny, které pomáhají rozkládat přebytek, a tak je poškodit. 

Lidé, kteří se zotavují z operace nebo nemoci a těhotné ženy mohou potřebovat trochu více bílkovin než jindy. "Je důležité jíst bílkoviny každý den," řekl pro Daily Mail doktor Frankie Phillips, mluvčí britské dietetické asociace, a dodal: "Potřebujeme asi 0,8 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti za den - tedy přibližně 45 gramů pro ženy a 55 gramů pro muže - a když lidé jí vyváženou stravu, tento limit splní." Proteinové nápoje ale doktor rozhodně nedoporučuje. 

Živočišné bílkoviny, jako je červené maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné výrobky jsou nejkvalitnější, protože obsahují kompletní sadu devíti esenciálních aminokyselin - stavebních kamenů bílkovin. Dobrým zdrojem proteinů, které nepochází ze zvířat, jsou fazole, čočka, ořechy a celozrnné pečivo, ale tyto bílkoviny postrádají jednu nebo dvě esenciální aminokyseliny. A to je důvod, proč vegetariáni a vegani musí jíst pestrou stravu.

Související obsah

"Pro vaše tělo je těžší přeměňovat bílkoviny na energii", uvádí doktor Phillips a ještě dodal: "Proto je lepší kombinovat proteiny se sacharidy - dát si například sendvič se sýrem." Tedy opět platí zlaté pravidlo, že "všeho moc škodí". 

ČTĚTE TAKÉ:

Potraviny dobré pro naše zdraví: K čemu jsou dobré borůvky a k čemu avokádo?

Dietní tipy: Tohle jsou nejlepší spalovače

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz