Premiér

Sobotka volá po zveřejňování smluv, ANO ho má za alibistu

Sobotka volá po zveřejňování smluv, ANO ho má za alibistu
Zdroj: ČTK

Premiér ve středu vyzval úřady, aby zveřejňovaly veškeré smlouvy nad 50 000 korun. Členové koalice ho zasypali kritikou, že mluví o transparentnosti až teď.

Hnutí ANO se znovu opřelo do premiéra Bohuslava Sobotky. Ten ve středu vyzval všechny ministry a členy centrálních úřadů, aby začali zveřejňovat veškeré smlouvy nad 50 000 korun. Zveřejňování smluv, které jednotlivé úřady uzavírají, by mělo vést k větší transparentnosti orgánů státní správy.


Premiér řekl, že by se nemělo čekat na schválení příslušeného zákona a začít s odkrýváním smluv již nyní. Úřad vlády zahájil zveřejňování nově uzavíraných smluv s předmětem plnění nad 50 000 korun od 1. ledna 2015. Smlouvy a veškeré uhrazené faktury zveřejňuje také Ministerstvo financí.


Členové ANO se proti premiérově prohlášení ostře ohradili. Na facebookové stránce svého hnutí napsali, že se z jeho strany jedná o alibistické gesto. Sami po veřejné kontrole volali již před několika měsíci, předseda Andrej Babiš zavedl zveřejňování smluvní dokumentace včetně všech uhrazených faktur na svém ministerstvu. K výsledkům svého transparentního počínání se ANO hrdě hlásí.


Zákon, který bude ukládat zveřejnění smluv, čeká na projednání poslanci již řadu měsíců, premiér Sobotka doufá, že se mu zákon podaří prosadit v první polovině letošního roku. Členové ANO však právě ČSSD obviňují z obstrukcí, kvůli kterým nebyl dosud přijat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz