Letadlo

Odstartovalo letadlo, které obletí svět. Na sluneční pohon! VIDEO

Na unikátní cestu kolem světa se vydalo ledadlo dvou švýcarských dobrodruhů. V příštích několika měsících by se mu mělo podařit obletět zeměkouli pouze na solární pohon.

Dnes brzy ráno se vydalo na cestu opravdu zvláštní letadlo. Rozměry odpovídá těm největším strojům, které brázdí světové nebe, ale váží přibližně jako větší osobní auto. Energii superstroji dodává celkem 17 248 solárních článků tlustých pouze 0,135 mm.

Ty dobíjí přes půltunu lithium-polymerových baterií, které letoun pomáhají dobíjet v noci. Co se týče rychlosti, Solar Impulse není žádným rekordmanem, letí totiž rychlostí 50-100 kilometrů v hodině. Pomáhat mu však bude vítr, takže pozemní rychlost může být daleko vyšší.

Související obsah

Celá cesta dvojici pilotů zabere 5 měsíců, ve vzduchu stráví 25 dnů. Startovali dnes z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, poté přistanou v Ománu, dvakrát v Indii, Barmě a Číně. Poté se dobrodruzi vydají přes oceán na Havaj a poté je čekají tři zastávky v USA. Odtud přeletí Atlantik do Evropy či severní Afriky, odkud se plánují vrátit do výchozího bodu, Abú Zabí.

Podívejte se na reportáž TV Nova ze startu:

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz