Meteorit

Němce vyděsila obří ohnivá koule valící se oblohou

V neděli večer kolem třičtvrtě na devět mohli lidé z oblasti jižního Německa, Rakouska a Švýcarska vidět na obloze nebývalou podívanou. Nad hlavami se jim v obrovské rychlosti prohnala ohnivá koule, která po pár vteřinách zhasla a zmizela z dohledu.

Pozorovatelé si teď lámou hlavu s tím, kam záhadné těleso dopadlo. Herbert Kiesle z Planetarium Laupheim pro deník Bild uvedl, že ohnivá koule mohla dopadnout v blízkosti městečka Ortschaft Wattwil ve švýcarském kantonu Toggenburg, anebo se zřítit do Bodamského jezera, vzdáleného zhruba 60 km vzdušnou čarou.

Druhou možnost potvrzuje také svědectví jedné ženy, která krátce po průletu meteoru zavolala pracovníkům do planetária. Žena řekla, že meteor viděla spadnout právě do Bodamského jezera, dokonce prý zaslechla i zasyčení.

Ve Švýcarsku viděli lidé rychle se pohybující nazelenalé světlo na obloze zhruba ve 20:50. Po dvou minutách poté uslyšeli velký třest, po němž následovalo slabé chvění země.

Podle dosavadního pozorování nebylo místo dopadu jasně určeno. Jedním z vysvětlení zůstává i možnost, že se bolid (velice jasný meteor) při dopadu roztříštil, v takovém případě by byly jeho části nalezeny na více místech.

“Aby kusy komet nebo asteroidů, takzvaných meteoroidů, pronikly do zemské atmosféry a zde za sebou jako meteory zanechaly světelnou stopu, to se stává stokrát za noc,“ řekl Bildu Jonas Schenker, člen odborné skupiny Meteorastronomie der Schweizerischen Depeschenagentur. Dodal také, že je téměř vyloučeno, aby kus meteoru v atmosféře neshořel, a ve volném pádu tudíž dosáhl Zemi.

Související obsah

Expertka Beat Booz z výzkumného týmu Meteorastronomie (FMA) zůstává skeptická a celé teorii o padajícím meteoru nevěří. “Tyto kameny podle mě nevypadají jako typické meteority,“ uvedla pro švýcarský portál 20 Minuten.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz