U.S. Army

Americká armáda v Česku! Tudy pojede vojenská kolona. MAPA

Americká armáda v Česku! Tudy pojede vojenská kolona. MAPA
Zdroj: tn.cz / isifa

Českem za čtrnáct dní projede obří vojenská kolona americké armády. Bude čítat celkem 516 vojáků a 118 vozidel, z toho většina těžkých typu Stryker. Američané pojedou napříč Českem třemi trasami a třikrát v Česku přenocují.

Téměř 120 vozidel a 516 vojáků americké armády projede na konci března a první dubnový dnem Českem. Celkem na našem území stráví čtyři dny (29. března - 1. dubna) a třikrát zde přenocují. Jelikož se jedná o mohutnou kolonu, bude rozdělena na tři části.

První část amerického armádního konvoje překročí hranice Česka v Bohumíně poté zamíří do Ostravy a následně přenocuje ve Vyškově v areálu Vojenské akademie - Velitelství výcviku. Druhá část se do Česka dostane přes hraniční přechod v Náchodě, odtud zamíří do Pardubic, kde přespí v areálu 14. pluku logistické podpory. Poslední kolona se do Česka dostane přes Harrachov, odkud zamíří do Liberce. Tam přespí na základně 31. plku radiační, chemické a biologické ochrany.

Další den (30. března) se všechny tři části kolony přesunou do kasáren v Praze - Ruzyni, první část po dálnici D1, druhá po D11 a třetí po R10. "Na úterý 31. března je naplánována technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů," uvedlo ministerstvo obrany.

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Poslední část trasy absolvuje kolona americké armády 1. dubna. "V několika časově oddělených proudech vyrazí po trase Praha - Plzeň - Rozvadov a dále bude pokračovat do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku," upřesnila obrana.

Související obsah

Přes Česko se bude pozemní cestou přesouvat 3. prapor 2. mechanizovaného pluku americké armády. Celá operace je neobvyklá tím, že se prapor bude přesunovat vlastními silami. Obvykle se totiž vojáci přesunují letecky nebo po železnici.

"Konvoj má viditelně demonstrovat americkou pomoc svým spojencům v NATO a ukázat schopnost severoatlantické aliance se pohybovat přes hranice a území spojeneckých států," uvedl minulý týden mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs.

TN.cz / hmr

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz