Vlasy

PŘEHLED POTRAVIN: Co nejvíce prospívá vašim vlasům?

PŘEHLED POTRAVIN: Co nejvíce prospívá vašim vlasům?
Zdroj: Thinkstockphotos

Věděli jste, že na roztřepené konečky nejlépe zabírá paprika? A na šediny jsou nejlepší vlašské ořechy? Odborníci radí, jak udržet vaše vlasy zdravé a krásné a přitom nevyhazovat peníze za zbytečně drahé kosmetické přípravky.

Všichni se snažíme vypadat co nejlépe. Ženy se kvůli tomu denně zkrášlují před zrcadlem, ladí barvy svého oblečení a v neposlední řadě pečují i o své vlasy.

Za svůj život utratí každá žena za vlasové přípravky nemalé peníze, pod silným vlivem reklam si kupují nejrůznější vlasové kúry, zázračné šampóny a přitom doufají, že jim tyto přípravky pomohou vyzrát nad nemilosrdným stárnutím vlasů, nebo se díky nim zbaví "zasněžených" límečků od lupů.

Související obsah


A rada odborníků? Místo utrácení za drahé šampóny doporučují upravit stravovací návyky. Nedostatek vitamínů a minerálů, za kterým stojí nevyvážená strava, vede k řídnutí vlasů a problémům s vlasovou pokožkou. “Vlasy vyžadují pro zdraví a růst pravidelný přísun proteinů, glukózy, vitamínů a minerálů. Při jejich nedostatku jsou obvykle prvním místem, které trpí,“ sdělil DailyMailu doktor Jan Wadstein, jeden z expertů v kampani National Hair Aware Campaign.


Které potraviny jsou podle portálu DailyMail pro zdraví vlasů nejlepší? 


VLAŠSKÉ OŘECHY PROTI ŠEDINÁM


Zešedivěly vám předčasně vlasy? Podle přísloví za to může trápení a starosti. Ve skutečnosti je důvodem šedin nedostatek pigmentu, který udává barvu vlasů. Vlašské ořechy kromě toho, že jsou bohaté na vitamín E a omega oleje, obsahují také stopové množství mědi. A právě tento minerál je důležitý pro tvorbu vlasového pigmentu.

ČOČKA A HOVĚZÍ MASO PRO LEPŠÍ RŮST


Lidé s řídkými vlasy se děsí každého vypadnutého vlasu. Říká se, že ve větší míře vypadávají na podzim, stejně jako se stromy zbavují svého listí. Podle odborníků může za nadměrné vypadávání vlasů a špatný růst nedostatek železa. Vydatný obsah železa mají luštěniny, především čočka, a libové červené maso.

Související obsah

VEJCE ZLEPŠUJE PRUŽNOST


Přistálo vám už někdy na hlavě syrové vejce? Pak někomu asi ležela na srdci pružnost vašich vlasů. Vejce jsou výborným zdrojem proteinů, vitamínů B a D, navíc také podporují tvorbu keratinu, který zvyšuje pružnost a pevnost vlasů. Vlasům prospějete formou vlasové masky (vyšleháním vejce s olejem) anebo omeletou k snídani.

OVESNÁ KAŠE VLASY OMLADÍ


Maminky to s námi myslely dobře, když nás od malička krmily ovesnou kaší. Oves pomáhá udržovat v těle hormonální vyváženost, budete-li si občas dopřávat misku ovesné kaše, vaše vlasy budou méně křehké a ztratí matný vzhled. Zkrátka omládnou.

PAPRIKA ZABÍRÁ NA ROZTŘEPENÉ KONEČKY


Suché vlasy se často snadno lámou a na koncích třepí. To je známkou nedostatku vitamínu C, který je důležitý pro tvorbu kožního mazu a kolagenu. Ten obsahuje řada šampónů a balzámů na vlasy, které jsou určené na zmírnění lámavosti vlasů. Proti lámavosti  ale účinně zabere také některý ze zdrojů vitamínu C, jakými jsou například papriky, pomeranče, jahody, rajčata nebo brokolice.


DÝŇOVÁ SEMÍNKA NEBO ÚSTŘICE ZBAVÍ VLASY LUPŮ


Problémy s lupy má řada lidí, někteří se přitom mylně domnívají, že na vině je nedostatek vitamínů. Ve skutečnosti mohou lupy vzniknout na základě užívání některých nevhodných kosmetických přípravků, ale především tehdy, když se naše tělo potýká s nedostatkem zinku a vitamínu B. Zinek pomáhá udržovat funkci mazových žláz, které obklopují vlasové folikuly. Při nízké hladině zinku dochází k vysušování pokožky a následné tvorbě lupů. Trpíte-li velkým množstvím lupů, přidejte do svého jídelníčku dýňová semínka, humra nebo ústřice.

ike, TN.cz

K tématu Vlasy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz