Vaše téma

Chci náboženství tabáku, dým bude naše kadidlo, šokuje senátor

Má se celoplošně zakázat kouření v restauracích? Nejen o těchto otázkách debatovali senátor Jaroslav Kubera (ODS) a bývalý poslanec za stejnou stranu Boris Šťastný.

Parlament bude už brzy projednávat protikuřácký zákon. Ten by měl mimo jiné radikálně omezit kouření v restauracích. Velkým odpůrcem podobných regulací je už dlouho vášnivý kuřák, senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Naopak velkým obhájcem práv nekuřáků je už dlouho bývalý poslanec Boris Šťastný. Ten sám v době, kdy byl ještě poslancem, vypracoval protikuřácký zákon. Zatím se ale žádné politické straně nepovedlo normu, která by nekuřáky chránila, prosadit.

Podaří se zákon konečně prosadit? Nehrozí, že některé podniky kvůli tomuto zákona zkrachují? Jak moc škodí pasivní kouření? Nemělo by se zakázat kouření i na dalších veřejných místech jako jsou parky, chodníky, sportoviště?

Nejen na o těchto otázkách se přeli lékař Boris Šťastný a senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. Pořad Vaše téma moderovala Michaela Šmídová.


"Zákon má řešit ochranu nekuřáků před pasivním kouřením, to je zásadní. Zákon má vyřešit pobývání kuřáků a ostatních ve společném prostoru," míní odpůrce kouření Šťastný.

Podepíše zákon prezident?


Jaroslav Kubera se pousmívá nad tím, že vášnivý kuřák Miloš Zeman se nechal slyšet, že protikuřácký klidně podepíše. "Jistě, že to podepíše, já bych to jako prezident taky podepsal. Prezident totiž dostane popelník všude, takže je to trochu střet zájmů," zamýšlí se kuřák Kubera.


Šťastný si myslí, že zásadní je vyrovnat svobodu obou skupin, tedy kuřáků i nekuřáků. "V hospodách a podobných podnicích pracuje 90 až 100 tisíc lidí a to jsou dvě okresní města. A servírky a číšníci za směnu v práci pasivně vykouří obrovský objem cigaret," říká lékař Šťastný.


Kubera ovšem tvrdí, že existují i studie, podle kterých kouření není zdaleka tak zdraví škodlivé, jak se obecně věří a že prý ani patolog nepozná, jestli má před sebou plíce kuřáka nebo nekuřáka.

Nové náboženství?


"Dokonce teď uvažuji o tom, že přestanu kouřit, abych nemohl být nařčen z toho, že hájím kouření jen proto, že jsem sám kuřák. A je pravda, že to opravdu je střet zájmů," překvapil vášnivý kuřák Kubera.


Kubera je přívržencem vzniku uzavřených kuřáckých klubů, chce zorganizovat pochod kuřáků Prahou. "Dokonce se objevily úvahy o založení náboženské společnosti, v níž by tabákový dým plnil roli kadidla nebo něčeho takového," přemítá teplický primátor.


Šťastný krotí hlasy, že když se kouření zakáže, hospody zkrachují. "Vždyť to přece jinde funguje - USA, Kanada, Austrálie, celá západní Evropa. Tam restaurace nezkrachovaly, pořád jedou dál," uklidňuje skeptiky Boris Šťastný.


Kubera poukazuje na to, že celý boj proti kouření je ze strany států jedno velké pokrytectví. "Kdyby to státy chtěly zlikvidovat, tak dají tabák na úroveň drog jako je třeba heroin. Ale to žádný stát neudělá, protože se nestydí vybírat z cigaret daně," přemítá senátor.


A tvrdí, že zakazovat kouření je cesta do pekel, kde budou na dalších místech bůček nebo hamburgery. "A na konci přijdeme o svou svobodu a těžko ji budeme získávat zpátky," varuje Kubera.

Všechny díly pořadu Vaše téma najdete tady.

Expert na zdravotnictví Boris Šťastný je bývalý člen ODS. Působí jako lékař a podnikatel ve zdravotnictví. Jaroslav Kubera je senátor ODS a zároveň teplický primátor.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz