Vaše téma

Ptali jste se expertky: Cukr, dochucovadla a polotovary nám škodí!

Pozvání do pořadu Vaše téma tentokrát přijala specialistka na zdravotní prevenci, výživu a zastánkyně přírodní medicíny Margit Slimáková. Je známá svými názory na škodlivost léků i očkování. Co jí na medikamentech vadí a jak se snaží nemocem bránit? A jak by podle ní měl vypadat zdravý životní styl?

"Až 20 % lidí umírajících v nemocnicích zemře na nežádoucí účinky léků." Tato věta v mládí odbornici na výživu šokovala a změnila její pohled na svět medicíny. Svoje děti odmítla nechat očkovat a za jejich zdraví zodpovídá sama. Snaží se žít v souladu s přírodou, maso přestala jíst už na střední, margarín u ní doma nenajdete a propadla kouzlu menstruačních kalíšků.

Proč jsou podle ní léky nebezpečné? Jakým způsobem by ženy měly nahradit antikoncepci? Co jí vadí na mase a cukru? Jaký názor má na kvalitu českých potravin? A jakým způsobem léčí nemoci? Nejen na tyto otázky odpovídala v pořadu Vaše téma Margit Slimáková.

Související obsah

Podle expertky na výživu je třeba začít už u dětí v útlém věku a naučit je správné návyky. Proto kritizovala například automaty na sladké ve školách. "Automaty na cukrovinky a sladké nápoje se do škol vůbec neměly dostat. Není důvod to dětem nabízet ve školách, když jsou tím obklopeni jinak úplně všude. Ale jsem moc ráda, že se toho ministerstvo školství chytilo. Počkáme si ještě, jak to dopadne," pochválila Slimáková ministerstvo školství za přípravu zákazu těchto automatů.

U škol by jednoznačně doporučila předělat vyhlášku o tzv. spotřebním koši. Ta určuje, jaké druhy potravin a v jakém poměru by se měly školákům na talíři objevit. "Spotřební koš je zastaralý, nesleduje kvalitu, ale jen kvantitu. Bez problémů se dětem mohou servírovat jídla s glutamáty, dochucovadly, sladidly. Ta vyhláška by se měla celá přepsat. Neodpovídá současné době, byla sestavená před čtvrt stoletím," říká odbornice na výživu.

Dospělým nedoporučuje diety, ale spíše změnu jídelníčku podle tzv. zdravého talíře. Ten určuje, jaké potraviny a v jakých poměrech bychom měli jíst. "Důležité je začít zdravým talířem. A vyměnit polotovary za přirozené potraviny. Pak za několik měsíců každý zjistí, co mu vyhovuje," tvrdí Slimáková a radí také vyhýbat se cukru nebo ho alespoň omezovat: "Náhrady také nejsou zdravé. Základem je snižovat příjem cukru, pít neslazené nápoje a ne hledat alternativy k cukru."

V rozhovoru došlo i na téma očkování. Co k němu řekla Margit Slimáková, si poslechněte v záznamu tohoto dílu Vašeho tématu.

Margit Slimáková vystudovala farmacii a výživu a zkušenosti sbírala v Německu, Číně, Francii a USA. Velký důraz klade na zdravotní prevenci a snaží se o poradenství a osvětu. Mimo jiné se zasadila o stažení automatů na sladkosti ze škol. Slimákové je 45 let a spolu s manželem vychovává tři děti.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz