Naše Česko

Děti zasáhla epidemie obezity! Životní styl musí změnit celá rodina, radí odborníci

V Česku v době pandemie koronaviru dramaticky přibylo dětí s nadváhou. Řada z nich kvůli tomu má i zdravotní problémy. Tématu se ve čtvrtek věnoval pořad Nastartujme Česko na TN LIVE s dietoložkou Margit Slimákovou a obezitologem Daliborem Pastuchou.

Je to velký problém a některé děti si ponesou následky celý život. To tvrdí obezitologové o stavu, do kterého se během pandemie dostaly české děti. "Česká republika na tom obecně není nejlépe. Přibývají i děti s nejvyšším stupněm obezity," říká obezitolog Dalibor Pastucha. Nejhorší podle nej jsou případy, kdy děti před pandemií vážily 100 kilo a po roce doma až 130.

Dost dětí vlivem pandemie výrazně přibralo, mláděž totiž přišla o všechny možné formy pohybu. Kromě samotného chození do školy a tělocviku v ní, pak nebylo možné navštěvovat ani kroužky. A víkendové procházky s rodiči to jen těžko zachraňovaly. "Některé děti přibraly během pandemie 20 – 30 kilo. Je velmi pravděpodobné, že se jich to bude držet celý život," popisuje Pastucha.

Související obsah

"Nerad slyším větu, že děti si za obezitu můžou samy. Většinou to začíná zhruba v šestém roku života. Jsou to rodiče, kdo je za to zodpovědný," říká obezitolog. Podle něj je 98 procent obezity spojeno s nerovnováhou mezi příjmem a výdajem energie. "Obézní dítě je vždy vizitkou rodiny," tvrdí obezitolog s tím, že rodiče to většinou neradi slyší. Navíc je podle něj obezita dětí trestána v kolektivu. Děti se často kvůli tomu ocitají na jeho okraji.

Nestačí proto podle Pastuchy řešit jen obezitu dítěte, ale také životní styl rodiny. "Celá rodina by měla preferovat zdravou stravu, nelze léčit jen dítě," myslí si Pastucha. "Pokud máte pochybnosti, jestli je vaše dítě obézní, navštivte praktického lékaře. Se změnami ale začněte i u sebe," doplňuje.

Související obsah

Podle specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové je potřeba naučit se jíst a vařit tak, aby to dětem chutnalo i prospívalo. "Důležité je naučit se jíst kvalitně, zdravě a hlavně to musí vydržet dlouhodobě. Rychlé hubnutí není řešení. Po rychlém zhubnutí totiž často přichází opětovné nabrání váhy," říká Slimáková. 

Oproti Pastuchovi ale nechce obviňovat z obezity dětí pouze rodiče. "Žijeme v prostředí, ve kterém je spousta nezdravých věcí všude kolem nás. A ty děti to zkrátka vidí a chtějí. Rodiče se můžou snažit sebevíc, ale ne každý rodič má tolik času a vůle tomu vzdorovat," podotýká. 

Související obsah

Součástí každého jídla by podle ní měla být zelenina v jakékoliv podobě. "Je důležité děti zapojit do nakupování, vaření nebo třeba pěstování klíčků. Dobré je i dát jim možnost výběru," radí Slimáková. Argument rodičů by mohl být, že vařit zdravě je drahé. Na to je prý dobré kupovat potraviny od lokálních prodejců.

Situace byla podle odborníků v únoru alarmující. "Dítě sedí, hledí před sebe, moc ho to nezajímá. Má dvě kila od jara navíc. Nezájem. Ve škole nebyly některé skoro celý rok," popisovala začátkem roku dětská lékařka Tamara Polášková. Momentálně se rozvolňuje, děti mohou navštěvovat kroužky a situace s nadváhou dětí se snad bude zlepšovat. Slimáková nicméně radí, že je důležité začít se zdravou stravou.

To nejdůležitější z rozhovoru shrnula TV Nova v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz