Smrt

Vědci poprvé v historii natočili smrt! Podívejte se, jakou má barvu

Vědci poprvé v historii natočili smrt! Podívejte se, jakou má barvu
Zdroj: YouTube.com

Biologové z Velké Británie do detailu mapovali, jak probíhá umíraní. Smrt má podle výsledků jejich studie modrou barvu, kterou se jim dokonce pomocí moderních metod podařilo nafotit. Jak je to možné?

Modré záření, takovou barvu má zjednodušeně řečeno podle vědců umírání a smrt. Svůj pokus aplikovali na červovi. Ve chvíli, kdy zemřel, začaly odumírat i jednotlivé buňky. To spustilo chemickou reakci, která vede k rozpadu vazeb mezi buňkami a rychlejšímu zániku organismu, uvádí ve své studii zveřejněné v odborném časopise PLOS Biology.

Modré záření je prý způsobeno nekrózou, která v organismu ničí vápník. "Identifikovali jsme cesty, kterými se šíří smrt. Jde o způsob, jak se buňky navzájem informují o tom, že tělo už není naživu. Modré záření jde ve stopách smrti, dokud z těla nezmizí veškeré stopy života,“ uvádí profesor David Gems, který výzkum vedl.

Podrobnosti o výzkumu sledujte na videu:

Není to přitom poprvé, co vědci pozorovali smrt jako modré záření. Jenže dosud nevěděli, co za tím vězí. Spekulovalo se o látce jménem lipofuscin, po Gemsově výzkumu však přišli na to, že onou substancí je kyselina anthranilová.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel nejmladší premiér české historie. Stanislav Gross podlehl těžké nemoci

Zemřela nejslavnější dívka se syndromem předčasného stárnutí. Byla tak mladá...

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz