Píseň

Nemůžete dostat z hlavy písničku? Vědci přišli na to, jak se jí zbavit!

Nemůžete dostat z hlavy písničku? Vědci přišli na to, jak se jí zbavit!
Zdroj: Thinkstockphotos

Tohle zná asi každý. V hlavě se vám usadí bůhvíproč nějaká melodie a vy se jí ne a ne zbavit. Na nervy to lezlo i vědcům, tak začali zkoumat, jak se dotěrné písničky zbavit. A kupodivu na to opravdu přišli.

Zažili jsme to asi všichni. V rádiu, obchodě nebo kdekoliv jinde zaslechnete písničku, obvykle nějakou otravnou a vlezlou, a pak vám celé hodiny, dny nebo i týdny hraje v hlavě, nebo si ji mimoděk broukáte, a zaboha se jí nemůžete zbavit.

Problém trápil i vědce z britského Readingu, kteří kvůli tomu dokonce podnikli výzkum, aby zjistili, jak dotěrnou melodii dostat z hlavy. A zjistili, že pomůže žvýkačka! Jejich studie při readingské univerzitě se účastnilo 98 dobrovolníků. Těm pouštěli chytlavé rytmy ze songu Play Hard Davida Guetty a Payphone od Maroon 5.

Potom měli zmáčknout klávesu pokaždé, když na písničku pomysleli nebo ji uslyšeli v hlavě. Polovina z nich přitom žvýkala žvýkačku a polovina ne. Respondenty se žvýkačkou melodie otravovala podstatně méně často než ty bez ní a při žvýkání ji o třetinu méně slyšeli v hlavě.


Související obsah

"Myslíme si, že by žvýkání mohlo pomáhat i při zbavování se dalších brouků v hlavě," dodává optimisticky vedoucí studie doktor Phil Beaman pro list Daily Mail. "Chce to ale další výzkum.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaro Smejkal má novou píseň, poslechněte si ji

Video: Herzigová, Macháček a Geislerová si společně zazpívali

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz