Jídlo

Jídla pro otrlé: 10 nejhnusnějších specialit z celého světa!

Odmítáte jezdit na zabijačky, nesnášíte prdelačku, prejt a všechny vnitřnosti, protože vám přijdou tato jídla nechutná a odpudivá? Pak vězte, že světová gastronomie zná pokrmy, ze kterých se vám udělá šoufl jen z obrázků!

Pro gurmánské dobrodruhy a experimentátory může být následující desítka podivných specialit naopak inspirací, jak zkusit něco nového a exotického a zpestřit si dovolenou.


1. Skotský haggis

Zdroj: Thinkstockphotos

Začneme zlehka - haggis je plněný ovčí žaludek a zároveň skotské národní jídlo. V žaludku se vaří ovčí vnitřnosti jako je srdce, plíce nebo játra, do směsi se přidává i lůj, cibule a koření. Haggis se tradičně jí se šťouchanými bramborami.


2. Opičí mozečky

Zdroj: oficiální zdroj

Tuhle "chuťovku" si nejspíš pamatují všichni, kdo viděli druhý film s Indianou Jonesem v hlavní roli. Ve snímku hostinu doplńovala například i polévka s plovoucíma očima. Opičí mozečky jsou oblíbené v asijských zemích, kde jsou považovány za delikatesu.


3. Živé chobotničky


A v Asii zůstaneme i nadále. V Koreji jsou oblíbené a žádané i živé chobotničky. Malá mořská zvířatka se opravdu dávají na talíř v momentě, kdy se ještě svíjejí.A jedí se jen tak, jen s trochou sezamových semínek.


4. Býčí (a jiná) varlata


Za pochoutku jsou na mnoha místech světa považovány i pokrmy ze zvířecích varlat. A nemusejí být jen obalovaná nebo smažená, například i v sousedním Rakousku se dá narazit na omáčku s dušenými býčími varlaty.

Související obsah


5. Sýr s larvami


Plísňové sýry jako je hermelín nebo niva jsou velmi oblíbené po celém světě, Česko nevyjímaje. Sardinská specialita jménem casu marzu jde ovšem dál. Tento sýr totiž zraje tak dlouho, dokud není plný larev. Až pak se konzumuje.


6. Ovčí a losí hlavy

Zdroj: Thinkstockphotos

Když žijete v severských zemích, kde se potrava neshání snadno, naučíte se, že úlovky se neplýtvá a nic se nevyhazuje. Proto je například na Islandu nebo na Aljašce běžné, že se ovčí nebo losí hlavy jedí celé, včetně očí a jazyka.


7. Kachní embrya

Zdroj: Thinkstockphotos

Obyvatelé jižní Asie si libují ve spoustě podivných a nechutných pokrmů. Jednou z nejnechutnějších delikates jsou kachní embrya, zvaná Balut.Vejce se povaří a nedovyvinutá kachní mláďata se pak ze skořápky vyloupnou a konzumují. A to včetně pařátků a zobáčků.


8. "Pudink" z čerstvé kachní krve

Zdroj: Thinkstockphotos

Jde o vietnamskou specialitu. Kachna se odkrví, krev se pochytá do mísy a smísí se s rybí omáčkou, aby se nesrazila. Přidá se kachní maso, vnitřnosti, zelenina a drcené arašídy. Dobrou chuť.


9. Zkvašené žraločí maso


Hákarl je islandská národní specialita. Jde o maso z místního žraloka, které je ovšem v syrovém stavu jedovaté, takže se nechá zkvasit. Je tedy pochopitelné, že tahle mňamka pořádně smrdí.


10. Smažená mravenčí vajíčka a larvy


Agáve se v Mexiku nevyužívá jen při výrobě tequily. U kořenů této rostliny totiž žijí obří kolonie mravenců. A jejich larvy, kukly a vajíčka se ve střední Americe jedí už od dob Aztéků.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz