Liberland

Čech založil v Evropě nový stát! Chcete být občany Liberlandu?

Čech založil v Evropě nový stát! Chcete být občany Liberlandu?
Zdroj: facebook.com

Na světě je nový ministát Liberland. Včera ho založil Čech - Vít Jedlička na pomezí Chorvatska a Srbska. Tvrdí, že Liberland vznikl podle mezinárodního práva a pro 7 kilometrů čtverečních teď shání obyvatelstvo. První lidé se už hlásí...

Může vůbec jednotlivec v současné Evropě založit nový stát? Podle Víta Jedličky ano. A odvolává se dokonce na mezinárodní právo. "Svobodná republika Liberland je suverénní stát ležící mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje," tvrdí sebevědomě webové stránky nové země liberland.org.

Vít Jedlička, mimochodem někdejší kandidát Svobodných do europarlamentu, nyní samozvaný prezident Liberlandu, využil podle svých slov toho, že o malé území asi 7 kilometrů čtverečních, nejeví zájem ani Srbsko, ani Chorvatsko. "Liberland vznikl díky hraničnímu sporu mezi Chorvatskem a Srbskem. Tuto oblast podél západního břehu řeky Dunaje si nenárokuje Chorvatsko, Srbsko ani žádný jiný stát. Jednalo se tedy o terra nullius, neboli zemi nikoho a to do té doby, než této situace využil Vít Jedlička, který dne 13. 4. 2015 v této oblasti založil nový stát - Liberland," uvádí web.

Související obsah

Terra nullius je výraz z latiny, který doslova označuje "zemi nikoho", přičemž vychází z římského práva. V mezinárodním právu popisuje území nepatřící žádnému jinému státu. Za terra nullius se v minulosti chápala především území v Africe, Austrálii či Americe, které ačkoli byly osídleny, tak nebyly považovány za území ovládaná určitým státem. "Dnes již takové nabytí není reálné, protože u území Antarktidy bylo dohodnuto jeho ponechání jako nadnárodního území vědeckým účelům a protože dna oceánů nebo kosmický prostor a nebeská tělesa jsou brána za společné dědictví lidstva," uvádí k tomu Wikipedia.

Výslovně ale ani tento výklad nebrání představě Víta Jedličky o právním vyhlášení nového státu. Není úplně jasné, nakolik to aktivisté míní vážně, ale vyrazili přímo na místo svého "státu", kde vztyčili vlajku. Na facebooku jeden z aktivistů na přímý dotaz, zda bude "Liberland bude uznán okolním světem, odpoveděl "věříme v to". Liberland by se tak stal třetím nejmenším suverénním státem světa - po Vatikánu a Monaku.

Hned následující reakce dokládala, že aktivisté plánují stát se vším všudy. I se zákony a vlastní ekonomikou. "Reálně se tam dá na vlastní podnikat už teď, ale asi to bude bezpečnější, až budou nějaké zákony, arbitři ap. Ale v tuto chvíli si tam můžete jít klidně prodávat limonádu kolemjdoucím," napsal "Liberlanďan" Jiří Kreibich.

Ten zároveň popsal, jaké jsou plány Liberlanďanů teď. Hodlají na tiskové konferenci oznámit založení státu a říct to svým sousedům - Chorvatsku a Srbsku. Většina plochy je les, další připadá na louky, ale noví osadníci se mohou pochlubit i pláží přiléhající k Dunaji. Plánují část pozemků rozprodat nebo věnovat lidem ke stavbě usedlostí. To, co kromě silnic, měst, bank, průmyslu, ekonomiky i zákonů v Liberlandu chybí, jsou totiž obyvatelé.

Proto teď také web vyzývá, aby se se žádostí o občanství v Liberlandu přihlásili: " Chcete se stát občanem Liberlandu? Liberland aktuálně přijímá žádosti o občanství, které budou postupně vyřízeny. Mottem Liberlandu je ´Žít a nechat žít´, protože Liberland si zakládá na velké míře osobní i ekonomické svobody pro svůj lid (...) Liberland má zájem o udržování přátelských vztahů nejen mezi sousedními státy, ale i se zbytkem světa."

Zákaz vstupu mají komunisté, (neo)nacisté a podobní extrémisti. A také lidé odsouzení za závažné trestné činy. Vítáni jsou všichni, kdo "mají úctu k ostatním lidem a respektují názory ostatních bez ohledu na jejich rasu, národnost, orientaci, či náboženské vyznání".

K tomu, abyste se stali občany Liberlandu potřebujete odeslat úvodní dopis, kde se představíte a napíšete stručné informace o tom, kdo jste a proč se chcete stát občanem Liberlandu. Připojit můžete i váš životopis nebo číslo telefonu. Co potřebujete zcela určitě, je naskenovaný občanský průkaz nebo pas. Údaje z nich poslouží k vyhotovení liberlandských dokladů.

ČTĚTE TAKÉ:

V moři u Chorvatska se našel vrak! Jaké tajemství skrývá?

Tak vypadáme ve skutečnosti: Herci z Hry o trůny vyrazili společně do Chorvatska

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Liberland

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz