Liberland

Čech založil v Evropě nový stát! Chcete být občany Liberlandu?

Čech založil v Evropě nový stát! Chcete být občany Liberlandu?
Zdroj: facebook.com

Na světě je nový ministát Liberland. Včera ho založil Čech - Vít Jedlička na pomezí Chorvatska a Srbska. Tvrdí, že Liberland vznikl podle mezinárodního práva a pro 7 kilometrů čtverečních teď shání obyvatelstvo. První lidé se už hlásí...

Může vůbec jednotlivec v současné Evropě založit nový stát? Podle Víta Jedličky ano. A odvolává se dokonce na mezinárodní právo. "Svobodná republika Liberland je suverénní stát ležící mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje," tvrdí sebevědomě webové stránky nové země liberland.org.

Vít Jedlička, mimochodem někdejší kandidát Svobodných do europarlamentu, nyní samozvaný prezident Liberlandu, využil podle svých slov toho, že o malé území asi 7 kilometrů čtverečních, nejeví zájem ani Srbsko, ani Chorvatsko. "Liberland vznikl díky hraničnímu sporu mezi Chorvatskem a Srbskem. Tuto oblast podél západního břehu řeky Dunaje si nenárokuje Chorvatsko, Srbsko ani žádný jiný stát. Jednalo se tedy o terra nullius, neboli zemi nikoho a to do té doby, než této situace využil Vít Jedlička, který dne 13. 4. 2015 v této oblasti založil nový stát - Liberland," uvádí web.

Související obsah

Terra nullius je výraz z latiny, který doslova označuje "zemi nikoho", přičemž vychází z římského práva. V mezinárodním právu popisuje území nepatřící žádnému jinému státu. Za terra nullius se v minulosti chápala především území v Africe, Austrálii či Americe, které ačkoli byly osídleny, tak nebyly považovány za území ovládaná určitým státem. "Dnes již takové nabytí není reálné, protože u území Antarktidy bylo dohodnuto jeho ponechání jako nadnárodního území vědeckým účelům a protože dna oceánů nebo kosmický prostor a nebeská tělesa jsou brána za společné dědictví lidstva," uvádí k tomu Wikipedia.

Výslovně ale ani tento výklad nebrání představě Víta Jedličky o právním vyhlášení nového státu. Není úplně jasné, nakolik to aktivisté míní vážně, ale vyrazili přímo na místo svého "státu", kde vztyčili vlajku. Na facebooku jeden z aktivistů na přímý dotaz, zda bude "Liberland bude uznán okolním světem, odpoveděl "věříme v to". Liberland by se tak stal třetím nejmenším suverénním státem světa - po Vatikánu a Monaku.

Hned následující reakce dokládala, že aktivisté plánují stát se vším všudy. I se zákony a vlastní ekonomikou. "Reálně se tam dá na vlastní podnikat už teď, ale asi to bude bezpečnější, až budou nějaké zákony, arbitři ap. Ale v tuto chvíli si tam můžete jít klidně prodávat limonádu kolemjdoucím," napsal "Liberlanďan" Jiří Kreibich.

Ten zároveň popsal, jaké jsou plány Liberlanďanů teď. Hodlají na tiskové konferenci oznámit založení státu a říct to svým sousedům - Chorvatsku a Srbsku. Většina plochy je les, další připadá na louky, ale noví osadníci se mohou pochlubit i pláží přiléhající k Dunaji. Plánují část pozemků rozprodat nebo věnovat lidem ke stavbě usedlostí. To, co kromě silnic, měst, bank, průmyslu, ekonomiky i zákonů v Liberlandu chybí, jsou totiž obyvatelé.

Proto teď také web vyzývá, aby se se žádostí o občanství v Liberlandu přihlásili: " Chcete se stát občanem Liberlandu? Liberland aktuálně přijímá žádosti o občanství, které budou postupně vyřízeny. Mottem Liberlandu je ´Žít a nechat žít´, protože Liberland si zakládá na velké míře osobní i ekonomické svobody pro svůj lid (...) Liberland má zájem o udržování přátelských vztahů nejen mezi sousedními státy, ale i se zbytkem světa."

Zákaz vstupu mají komunisté, (neo)nacisté a podobní extrémisti. A také lidé odsouzení za závažné trestné činy. Vítáni jsou všichni, kdo "mají úctu k ostatním lidem a respektují názory ostatních bez ohledu na jejich rasu, národnost, orientaci, či náboženské vyznání".

K tomu, abyste se stali občany Liberlandu potřebujete odeslat úvodní dopis, kde se představíte a napíšete stručné informace o tom, kdo jste a proč se chcete stát občanem Liberlandu. Připojit můžete i váš životopis nebo číslo telefonu. Co potřebujete zcela určitě, je naskenovaný občanský průkaz nebo pas. Údaje z nich poslouží k vyhotovení liberlandských dokladů.

ČTĚTE TAKÉ:

V moři u Chorvatska se našel vrak! Jaké tajemství skrývá?

Tak vypadáme ve skutečnosti: Herci z Hry o trůny vyrazili společně do Chorvatska

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz