Jídlo

PROTI DEPRESI: 14 jídel, díky kterým se budete cítit šťastnější

PROTI DEPRESI: 14 jídel, díky kterým se budete cítit šťastnější
Žena u lednice Zdroj: isifa.com

Trpíte často stavy úzkosti, převládá ve vašem životě stres nebo špatná nálada? Pomůže vám nejen lékař, zmírnění pracovního tempa, ale i jednotlivé potraviny bohaté na vitamíny a látky, které vás udělají šťastnějšími.

Dnešní svět skýtá mnoho důvodů k radosti i ke smutku. Lékem na smutek může být i to, co máte doma ve spíži nebo v lednici. Nejde ale o dorty nebo jiné pochutiny. Podívejte se na seznam věcí, které jíst, když si chcete zlepšit náladu:

1. Banány

Každý ví, že jsou plné draslíku, ale obsahují i tryptofan - chemickou látku, která pomáhá regulovat náladu. Potvrzuje to doktorka Ara DeMarderosianová, profesorka výzkumu ve Filadelfii. Banány jsou také dobrým zdrojem vitaminu B, kyseliny listové a obsahují málo vitamínů spojených s depresí.

2. Bobulovité ovoce

Některé má chemickou podobnost s kyselinou valproovou, která obsahuje i léčivou látku předepisovanou na stabilizaci nálady. Potvrzuje to Torrey Pines z Institutu molekulárních studií. Bobulovité ovoce -jako jsou borůvky, ostružiny nebo maliny - obsahuje látky, které zabraňují zánětu a předcházejí depresi.

Související obsah

3. Quinoa

Quinoa má prokazatelně antidepresivní účinky díky flavanoidům, které jsou známé pro své antioxidační účinky. Potvrdila to i studie z roku 2010, kterou zveřejnil magazín Journal of Neuropharmacology.

4. Ústřice

Nízká hladina zinku v organismu je spojována s úzkostí, alespoň podle americké studie s názvem Nutrition and metabolit Insights. Pokud se chcete udržet v pohodě a v klidu, dopřejte si jídlo bohaté na zinek, jako jsou například ústřice.

5. Hořká čokoláda

Je skvělým zdrojem antioxidantů a redukuje množství kortizolu - stresového hormonu v krvi. Potvrzuje to zase studie Journal of Proteome Research.

6. Losos

Je plný omega-3 mastných kyselin, které mohou zlepšit náladu a "bojují" proti depresi. Tvrdí to i studie uveřejněná v časopise Journal of Pharmacological Research. Plusem jsou i zdravé tuky. Díky nim budou vaše vlasy krásně lesklé.

7. Kurkuma

Žluté koření se nejvíce používá ve východní asijské kuchyni. Obsahuje kurkumin, který také zlepšuje náladu a bojuje s depresí. Tvrdí to i americký etnobotanista Chris Kilham.

8. Zelený čaj

Japonská studie zjistila, že stres byl nižší u jedinců, kteří pili pět i více šálků zeleného čaje denně.

Související obsah

9. Jablko

Jedno jablko denně a nemusíte navštěvovat lékaře, říká se. Konzumace ovoce a zeleniny, což zahrnuje i jablka má uklidňující účinek, tělu dává více energie a zvyšuje celkové štěstí, píše se ve studii v British Journal of Health Psychology.

10. Špenát

Špenát obsahuje kyselinu listovou, která zmírňuje deprese a snižuje únavu, alespoň podle časopisu Journal of Physiology.

11. Houby

Nízká hladina vitaminu D je spojována se vznikem deprese. Podle studie z University of Melbourne houby obsahují velké množství tohoto vitamínu.

12. Káva

Nevzdávejte se kofeinu, který je v černé kávě. Podle studie JAMA Internal Medicine klesá riziko deprese s rostoucí spotřebou kávy, píše web tvnoviny.sk.

13. Fazole

Podle studie, provedené na půdě United States Department of Agriculture, je nízká hladina hořčíku spojena s nedostatkem energie. Konzumace potravin bohatých na magnézium, jako jsou například fazole, vám energii rozhodně dodá.

14. Ořechy

Vědec David Geffen School of Medicine z UCLA zjistil, že konzumací vlašských ořechů si zlepšujete funkci mozku. Ořechy totiž obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, vitaminů a minerálních látek, píše web elle.com. 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tak se rodí vegetariáni: Holčička pláče, že nechce jíst ´rozsekaná zvířátka´

3 zabijáci diety: Co nejíst, pokud si to nechcete pokazit

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz