Hirošima

Hirošima 70 let od výbuchu atomovky. Jak vypadá dnes FOTO

Před sedmdesáti lety svět poznal novou a děsivou zbraň. Nad Japonskou Hirošimou vybuchla atomová bomba. Společně s následující bombou nad Nagasaki ukončila válku, pomohla stát se Japonsku moderní demokratickou zemí a změnila svět. Přečtěte si, co jste ještě možná nevěděli...

Po svržení první atomové bomby v historii na japonské město Hirošima už na svět nebyl jako dřív. Američané bombu svrhli 6. srpna 1945. Pojmenovali ji celkem roztomile - Little Boy, tedy Chlapeček. Nadzemní výbuch bomby zabil ihned desítky tisíc lidí, do čtyř dnů zemřelo v Hirošimě až 166 000 lidí. Společně s oběťmi ozáření v dalších letech si Chlapeček vyžádal až 200 tisíc životů.

O tři dny později pak vybuchla podobná puma pojmenovaná Fat Man, tedy Tlouštík, nad městem Nagasaki. Tam zemřelo zhruba osmdesát tisíc lidí. Byli mezi nimi i takoví nešťastníci, kteří do Nagasaki odešli z Hirošimy, kde přežili jeden jaderný výbuch, aby je brzy smetl druhý.

Dodnes se spekuluje, zda bylo nutné nasadit atomové zbraně. USA si v Hirošimě a Nagasaki nepochybně otestovaly novou zbraň, ale jen proto bomby nesvrhly. Japonsko i přes neudržitelnou vojenskou situaci nehodlalo kapitulovat. Britský ministerský předseda Churchill odhadoval, že nutná invaze k dobytí země by stála život až jeden a čtvrt milionu spojeneckých vojáků.

Související obsah

Že nešlo o prázdná slova, dokládá fakt, že americké velení nechalo pro případ invaze do Japonska vyrobit půl milionu Purpurových srdcí, aby byly k dispozici pro mrtvé. Tyto medaile leží ve vojenských skladech dodnes. Zbývá jich 120 tisíc. Ani všechny války, kterých se americká armáda za následujících 70 let účastnila, tak nedosáhly takových počtů obětí v řadách vojáků, jaké plánovalo velení při dobývání Japonska. Použití obou bomb tedy paradoxně uchránilo životy spojeneckých vojáků i samotných Japonců mimo Hirošimu a Nagasaki. Odhadovalo se, že při invazi by jich zahynuly miliony.

Volba padla na Hirošimu proto, že město mělo důležitý armádní sklad, přístav a průmyslovou oblast. Navíc byla Hirošima pro vojenské účely dostatečně rozlehlá a vysoké kopce kolem výhodně usměrňovaly výbuch.

Little Boy byl na svou dobu sice neuvěřitelná zbraň, ale zároveň pouhým stínem dnešních atomovek. V bombě bylo ukryto 60 kilogramů uranu 235, ale jak určili experti, ke štěpení došlo jen u 1,38 procent materiálu. Byla to tedy poměrně slabá a neúčinná atomová bomba.

Výbuch nastal podle plánu 600 metrů nad městem, kam se bomba snášela necelou minutu. Jen ji vítr snesl asi o čtvrt kilometru jinam, než Američané plánovali. Původně měla bomba vybuchnout nad mostem Aioi, ale stalo se tak nad klinikou Shima Surgical. Také kvůli tomu byla drtivá většina lékařů a sester ve městě hned mrtvá nebo zraněná. Výbuch zcela zničil - doslova smetl - plochu 1,6 kilometru v epicentru. V okruhu 11 kilometrů čtverečních pak způsobil rozsáhlé požáry. Odborníci později odhadli, že lidé, kteří se stali oběťmi v první den, zemřeli v 60 procentech případů na ozáření nebo uhořeli, až třetina z nich zemřela pod troskami a deset procent z jiných příčin.

Související obsah

Většinu Hirošimy sice zničil výbuch, talková vlna a požáry, ale našly se i výjimky - nové železobetonové budovy postavené tak, aby odolaly zemětřesení. Jedna taková zachránila život Eizo Nomurovi, který se stal nejbližším člověkem k epicentru atomové bomby, který přežil. Byl od epicentra sto metrů a život mu zachránilo, že se zrovna nacházel v suterénu. Také Akiko Takamura přežila výbuch v těsné blízkosti - pouhých 300 metrů od epicentra. Byla v tu chvíli v moderní bance vybudované jako kryt.

Nejznámější stavbou, která odolala atomovému výbuchu, je v Hirošimě dnes zvaný Genbaku Dóm, tedy Dóm atomové bomby. Budovu navrhl a postavil český architekt Jan Letzel a zůstala stát navzdory tomu, že atomovka vybuchla jen 150 metrů od ní. Ruina se stala Hirošimským památníkem míru a byla vyhlášena památkou světového dědictví UNESCO.

Osm dní po výbuchu v Hirošimě a pět dní po výbuchu v Nagasaki Japonsko kapitulovalo. Američané měli v zásobě ještě jednu bombu k třetímu útoku. Další tři se připravovaly na září a říjen.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz