Uprchlíci

7 MÝTŮ O UPRCHLÍCÍCH! Jaké mají dávky a berou nám práci?

7 MÝTŮ O UPRCHLÍCÍCH! Jaké mají dávky a berou nám práci?
Zdroj: Twitter

V divoké diskuzi o přívalu imigrantů padly už spousty argumentů proč uprchlíky přijmout či nepřijmout. Jejich odpůrci často používají "zaručené" zprávy a informace, které jsou ale většinou dost nesmyslné.

Uprchlíci nám berou práci

Trh práce je v Česku podobně jako v sousedních zemích na vzestupu. Úřad práce v současnosti eviduje přes sto tisíc volných míst napříč všemi profesemi a počet zaměstnaných lidí každým dnem stoupá. Nové pracovníky hledají jak malí podnikatelé, tak velké subjekty.

Navíc se ukazuje, že míra zaměstnanosti původního obyvatelstva v zemích jako Anglie nebo Francie (kde je uprchlíků mnohem více) zůstává stejná jako v Česku. Navíc je velmi nepravděpodobné, že by urpchlíci, kteří neznají jazyk, nemají žádné kontakty ani potřebné zázemí, mohli zahltit český pracovní trh. 


Uprchlíci nemají žádné vzdělání

Jak je patrné z rozhovorů s uprchlíky, jde o lidi všech sociálních skupin. Přicházejí nejen nevzdělaní dělníci, ale i lékaři, inženýři, právníci. Když zde najdou práci, budou platit daně a přispívat na důchody.

Podívejte se na sérii reportáží o mrtvých uprchlících v Rakousku a o mýtech o běžencích:

Jdou sem pouze pro peníze

I když mohou na první pohled vypadat jako chudáci, v drtivé většině se na nich jen podepsala nesmírně nebezpečná cesta, při které mnoho z nich riskovalo život. V Sýrii, odkud prchá nejvíce lidí, však již občanská válka stála život těžko představitelných 230 tisíc lidí.

Mezi uprchlíky jsou hlavně zločinci

"Špatně," potvrzuje pro Bild André Schulz, šéf německé policie, nesmyslnost této teorie. V Čechách zatím statistické údaje nemáme, ale poslužme si čísly od sousedů. Podle německých statistik se ukazuje, že přes osmdesát procent ze zadržených uprchlíků má záznam pouze za nelegální pobyt v Německu. Což se tak nějak u válečných uprchlíků očekává. Jak se ukázalo třeba při útoku na Charlie Hebdo, za nejstrašnějšími masakry dost často stojí právě občané daného státu.


Mnoho uprchlíků si žije lépe než běžní občané

Nehledě na to, že ze svého domova dorazí často i bez základních věcí denní potřeby, je vidina štědrých příspěvků pro uprchlíky mýtem. Pro někoho alarmující zpráva, která proběhla i některými českými médii, se nakonec ukázala jako naprosto přestřelená. Jak zjistil deník Bild, na člověka v Německu připadá měsíční dávka 359 eur (asi 9700 korun). Od té se však ještě odečítají náklady na ubytování a základní potřeby, takže skutečně k dispozici zůstává imigrantům asi 216 eur (5800 kč). A to je s přihlédnutím k německým cenám opravdová almužna. Minimální sociální dávka pro občany Německa je 399 eur (10800 korun).

Související obsah

Uprchlíky si nemůžeme dovolit

Naopak! Porodnost v Česku je poslední dobou nízká a populace postupně stárne. Nebýt imigrace, pracující Češi by neuživili stále rostoucí počet důchodců a pro náš sociální systém by to byla katastrofa.


Uprchlíci jsou hlavně mladí muži

Jak je patrné třeba z fotografií z Maďarska a Srbska, ale i nálezů českých policistů, ze zemí ohrožených válkou prchají celé rodiny. Podobná je situace i v Itálii a Francii. Strastiplnou cestu velmi často absolvují i těhotné ženy.

POZNÁMKA: Redakce TN.cz se snažila získat odpovídající konkrétní údaje o situaci v Česku. Úřady, které mají uprchlíky na starost, tyto informace buď nemají, nebo je redakci dosud nezaslaly.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Uprchlíci

Důležité Události

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz