Upgrade

Revoluce u silnic: Protihlukové stěny s funkcí solárních panelú

Revoluce u silnic: Protihlukové stěny s funkcí solárních panelú
Zdroj: oficiální zdroj

Dopravní infrastruktura by se v brzké době mohla dočkat výrazných změn. Jednou z nich je vyhlášení boje proti šedi! Kolem silnic budou barevné protihlukové stěny fungující jako solární panely.

V současnosti vládne na polích buď žlutá řepka nebo nevzhledné šedočerné lány solárních panelů. Tak těmto obrázkům kolem silnic by mohl být už brzo konec. Za barevnější budoucností stojí vědci z technické univerzity v nizozemském Eindhovenu. Profesor Michael Debije je šéfem experimentu, který kombinuje funkce solárních panelů a protihlukových stěn.

Na dálnici A2 v blízkosti města Den Bosch se řidiči setkají s barevnými protihlukovými bariérami, které kromě „pohlcení“ obtěžujícího zvuku automobilů dokáží vyrábět elektrickou energii. Unylou šeď tu ale přitom vystřídaly barvy červená, žlutá a průsvitná, která přijímá barevnost okolní krajiny. Panely jsou vyrobeny technologií LSC (tedy jako luminiscenční solární koncentrátory), která je levnější než běžné panely na bázi křemíku.

Zatímco dosavadní betonové protihlukové stěny nebo pole solárních panelů spojuje šedočerná barva, tak testovaná novinka má kromě svého veselejšího a oku lahodícímu vzhledu ještě jednu přednost. Dosavadní solární panely potřebují pro správné fungování náklon v určitém úhlu. Novinka holandských vědců pak dokáže absorbovat sluneční paprsky a převádět je na elektrickou energii i v pozici kolmo ke komunikaci a terénu.

Zdroj: oficiální zdroj

Testovací provoz bude probíhat až do léta 2016, aby vývojáři měli k dispozici data ve všech ročních obdobích a povětrnostních podmínkách. Pakliže se tato barevná novinka osvědčí, mohla by se v budoucnu objevit nejen kolem rychlostních silnic, ale také na železničních koridorech nebo jako materiál na výrobu autobusových zastávek a laviček vybavených možností dobíjení mobilních telefonů či tabletů.

Další podobné technické vychytávky a užitečné aplikace najdete v sekci Upgrade.
 

pel
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz