Světlo

Policejní kontroly: Nemáte seřízená světla? Zaplatíte tisíce!

Víte, jak mají být správně seřízená světla u auta? Tuto otázku na území Královéhradeckého kraje pokládali policisté při silničních kontrolách. Za nesprávně seřízená nebo použitá světla zatím řidiče nepokutovali, ale příště už by je to mohlo stát až 2 tisíce korun.

Nejen vidět, ale i být viděn. Tímto heslem se prostě musí řídit každý, kdo se do silničního provozu vydá. Že se musí svítit po celý rok ve dne v noci, je jasné. Ale třeba takové denní svícení v sychravém počasí nebo v mlze je k ničemu. "Při denním svícení vám svítí jenom předek, zezadu nejste vidět," říká Petr Hošek z BESIPu.

Při zapnutých potkávacích světlech zase musí být nastaven jejich správný úhel. Když svítí do země, nic nevidíte, když vodorovně, oslníte protijedoucí auta. Uvádí se, že by měla svítit tak 60 metrů před auto.

Modelová situace: Pokud jedete za tmy 90 kilometrovou rychlostí a potkávačky svítí 60 metrů před vás, ani řidič mající bleskurychlou reakci nestačí na tuto vzdálenost auto zastavit. "Brzdná dráha je až sto metrů. Reakční doba je mezi jednou až dvěma sekundami," uvedl Hošek.

Při zapnutých dálkových světlech se povolenou devadesátkou mimo obec jet dá, ale i tady je potřeba při řízení o řízení přemýšlet. "Je nutné samozřejmě zpomalit v okamžiku, kdy dálková světla přepneme na potkávačky," sdělil policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Související obsah

Zvláštní kapitolou je použití mlhovek. V koloně nebo ve městě bychom měli mlhovky vypnout, mohou řidiče za vámi oslnit a on pak ani nemusí vidět vaše brzdová světla.Adam Šejvl, autoservis)) "Každý typ auta má předepsaný úhel seřízení světlometů a to provede servis nebo STK," tvrdí Adam Šejvl z autoservisu.

Je to otázka několika minut a několika desetikorun. Za neseřízená světla dnes na Královéhradecku ještě policisté nepokutovali, ale od zítřka už budou nekompromisní. Policisté mohou udělit pokutu až 2 tisíce korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz