Kožešinová farma

Kožešinové farmy zabíjí miliony zvířat. Zákony v ČR je nezakazují

Kožešinové farmy zabíjí miliony zvířat. Zákony v ČR je nezakazují
Zdroj: obrancizvirat.cz

Ročně je zabito pro potřeby kožešinového průmyslu 90 milionů zvířat. Norci a lišky se chovají na farmách v katastrofických podmínkách. V některých zemích EU byly již farmy zakázány. V České republice ale zvířata stále trpí.

Lidé volají po zákazu kožešinových farem. Několik druhů zvířat je zbytečně zabíjeno pro kožešinu, ze které se vyrábí módní kabáty a kabelky. Dříve bylo běžné, že se zvířata odchytávala do pastí. Dnes je po celém světě spousta kožešinových farem. Ani České republika bohužel není výjimkou.


V současné době se v České republice chovají na farmách norci a dva druhy lišek – liška obecná a liška polární. V menším množství se také chovají fretky a činčily. Registrováno je u nás 10 aktivních chovů kožešinových zvířat a z toho 4 farmy patří mezi větší odchovy, jejich kapacita je nad 1 500 zvířat.

Chov těchto nedomestikovaných zvířat na farmách jim přináší velké utrpení. Žijí totiž v malých klecích, kde nemají přirozené podmínky. Nejen že díky tomu jsou náchylnější na vážná onemocnění, zranění, ale také se u nich projevují časté poruchy chování. Dochází u nich k sebepoškozování a ke stále opakujícím se bezúčelným pohybům. Například lišky běhají neustále dokola a norci skáčou proti stěně klece. Bohužel někdy jejich chování odnáší zraněním i mláďata.


Jediný způsob, jak tyto zvířata ochránit, je zákaz kožešinových farem. Už v deseti zemích v Evropě je platný. “Celý tento byznys je nejen krutý, ale především zbytečný. Proto nás těší, že společenské volání po zákazu kožešinových farem je nyní silnější než kdy dříve,“ řekl Marek Voršilka, který je předsedou neziskové organizace OBRAZ, který se zabývá aktivní a efektivní ochranou zvířat.


Vznik zákona na zákaz kožešinových farem podporují i známí politici a osobnosti, mezi které patří europoslanec Jiří Pospíšil, poslankyně Kristýna Zelienková a také mecenáška umění Meda Mládková. Z centra výzkumu veřejného mínění vyplývá, že téměř 70 procent občanů v ČR nesouhlasí s chovem a zabíjením kožešinových zvířat.

iva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz