Atomová bomba

Děsivé vyhlídky: Islámský stát by mohl získat jaderné zbraně!

Děsivé vyhlídky: Islámský stát by mohl získat jaderné zbraně!
Zdroj: Profimedia

Nebezpečí Islámského státu sílí. Poradní orgán britského premiéra Davida Camerona varoval, že by se islamisté mohli dostat k jaderným, chemickým nebo biologickým zbraním. Takovými zbraněmi by napáchali děsivé škody

Teroristé z Islámského státu se snaží koupit materiál k výrobě biologických či chemických zbraní. Krom toho se teroristé snaží získat také materiál k výrobě tzv. špinavé bomby, tedy radioaktivní odpad z jaderných elektráren, průmyslu či lékařských zařízení.

Zpravodajské služby již zjistily, že Islámský stát několikrát použil chemické zbraně v Iráku a v Sýrii. V srpnu zranil yperit až šedesát kurdských bojovníků. V září odhalila americká armáda další znepokojivou skutečnost. Američané totiž zjistili, že nejenže ISIS chemické zbraně používá, ale že je dokáže i sám vyrábět! Dosud se předpokládalo, že používá akorát to, co se jim podařilo ukořisti ze zásob irácké armády.

I syrská armáda v minulosti chemické zbraně použila. Při útocích na čtvrti, ve kterých byla opevněná opozice proti prezidentu Asadovi, zahynuly stovky lidí, převážně civilistů. Asad se musel chemických zbraní pod mezinárodním nátlakem vzdát. Hrozilo totiž, že pokud tak neučiní, zasáhne proti jeho režimu koalice vedená USA a Velkou Británií.


Související obsah

Nebezpečí, že by islamisté použili zbraně hromadného ničení i v Evropě, ale rychle roste. Britský odborník na chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordon už varoval, že bojovníci, kteří se do Británie vrací z Iráku a Sýrie by v Evropě takový útok mohli +-spáchat. Na trhu jsou totiž volně dostupné látky, které lze využít k výrobě výbušnin, což ostatně předvedli teroristé při útocích v Paříži, a některé smrtící chemikálie se také dají volně koupit. Snadno zneužitelný je především chlór.

Letos uplynulo 70 let od svržení atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu. Připomeňte si, jaké napáchaly škody:

Novou hrozbu představují špinavé bomby. Islámský stát se chce dostat k jadernému odpadu. Když takový materiál skombinuje s konvenční výbušninou, získá novou děsivou zbraň. Sice nejsou v zabíjení tak efektivní jako chemické či biologické zbraně, ale když se u lidí objeví příznaky nemoci z ozáření, vyvolá to neskutečnou paniku. Dílem proto, že takovou zbraň ještě nikdo nepoužil.

Ačkoliv je cesta k pravé jaderné bombě ještě dlouhá, odborníci varují, že Islámský stát vytrvale vylepšuje své kapacity pro výrobu zbraní hromadného ničení. Britský premiér tak zřejmě už příští týden bude žádat poslance, aby mu povolili proti Islámskému státu zasáhnout!
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz