Zákaz

Ve Švýcarsku mají jasno! Kde ještě zakázali burky? PŘEHLED

Ve Švýcarsku mají jasno! Kde ještě zakázali burky? PŘEHLED
Zdroj: isifa.com

Ve Švýcarském kantonu zakázali burky, Evropský soud pro lidská práva nyní dal za pravdu i francouzské nemocnici, která za nošení burky vyhodila sociální pracovnici. Přehled, kde všude se nesmí nosit.

Christiane Ebrahimianová pracovala jako sociální pracovnice ve francouzské nemocnici, protože si ale nechtěla sundat burku, vyhodili ji. Proti rozhodnutí vedení nemocnice bojovala u soudu. Evropský soud pro lidská práva však dal za pravdu zaměstnavateli.
 

Propuštěna byla po četných stížnostech pacientů v roce 2000 a odůvodnění zaměstnavatele znělo, že nošení náboženských symbolů je porušením povinností veřejného činitele. Ve čtvrtek bylo jednání vedení nemocnice schváleno Evropským soudem pro lidská práva.
 

Francie jako první země na světě přijala zákon zakazující nošení oděvů zakrývajících obličej. V roce 2004 se jednalo o zákaz nošení tzv. nikábu, závoje zakrývajícího celý obličej mimo očí. V roce 2010 se zákon rozšířil. Zakazuje nošení veškerých pokrývek obličeje na veřejných místech, a to z důvodu nemožnosti identifikace osob.
 

Související obsah

Takové znění zákona zahrnuje samozřejmě i nošení muslimské burky. Početná muslimská menšina ve Francii tento zákon napadla jako náboženskou diskriminaci, která je v rozporu s lidskými právy. I v tomto případě však Evropský soud pro lidská práva žalobu zamítl a rozhodl ve prospěch francouzských zákonodárců.
 

Podle francouzského vzoru se nedlouho potom zařídila Belgie. V roce 2011 přijala zákon velmi podobného znění. Liší se pouze rozsahem sankcí, které mohou postihnout osoby, jež ho nedodržují. Zatímco ve Francii čeká provinilce pokuta 150 euro nebo povinnost účastnit se semináře o občanství, v Belgii činní pokuta 137,5 euro, alternativním trestem je 7 dní za mřížemi.
 

Nedávno tyto evropské země následovalo Švýcarsko. V jeho nejjižnější části, kantonu Ticino, přijali zákon v daleko konkrétnější a striktnější podobě, než tomu je u jeho předchůdců. Nevztahuje se zde totiž na veškeré pokrývky obličeje, ale výlučně pouze na nošení nikábu a burky.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zničím ISIS! vyhlásila na sociální síti. Podívejte, co všechno na něj připravila

Po v útocích v Paříží se nemohla přihlásit na Facebook. Potom zjistila krutou pravdu

iho, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz