Kožešiny

Videoklip proti masakrům zvířat: Holčička dostane šokující dárek

Dvacet tisíc zvířat - činčil, lišek a norků - v těchto dnech začíná krutým způsobem umírat na kožešinových farmách. Začala totiž "kožkovací sezóna". Toho, aby byla v Česku poslední, se snaží dosáhnout aktivisté bojující za zákaz farem. Upozornit na utrpení zvířat má i nový videoklip...

Norky naházejí do bedny, kam zavedou výfuk od auta nebo traktoru. Zvířata se udusí, ale nepoškodí si cennou kožešinu. Lišky se zabíjejí také tak, aby jejich kožešina zůstala netknutá - jednu elektrodu dostane liška do tlamy, druhou do konečníku a pak ji usmrtí elektřina. To vše proto, že mají hezkou hebkou a drahou kožešinu.

Zastavit tenhle pravidelný každoroční masakr se rozhodli aktivisté bojující za práva zvířat. Požadují po ministerstvu zemědělství, aby existenci kožešinových farem v Česku ukončilo a zákonem zakázalo. Podobně to platí v mnoha evropských zemích.

Související obsah

"Každým rokem zemře v České republice 20 tisíc zvířat jenom proto, aby se z nich mohly stát ozdobné límce. Jsou to převážně norci a lišky, v menší míře pak i činčily a fretky. Tato zvířata si prožijí několik strastiplných měsíců v drátěných klecích a následně jsou zabita plynem, elektrickým proudem nebo zlomením vazu,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ - Obránci zvířat.

"Celý tento byznys je nejen krutý, ale především zbytečný. Proto nás těší, že společenské volání po zákazu kožešinových farem je nyní silnější než kdy dříve. S kožešinovými farmami tímto způsobem skoncovali už v deseti evropských zemích, v České republice podporuje zákaz 68 % občanů,“ dodal Voršilka s odkazem na listopadový průzkum CVVM.

V Česku existuje deset kožešinových farem. Aktivisté ze společnosti Obránci zvířat je bedlivě sledují a několikrát už pronikli tajně dovnitř, aby natočili porušování zákonů proti týrání zvířat. Výjimkou nebyla zvířata s otevřenými ranami, ukousanými pahýly nohou nebo žijící společně s mrtvolami ostatních. Společně s nevhodnými podmínkami k chovu to bylo v řadě případů porušení zákona.

Související obsah

Obránci zvířat tlačí na ministra zemědělství Mariana Jurečku i jinými způsoby. V srpnu strávili štafetově celý týden zavření v malé kleci před ministerstvem zemědělství, aby upozornili na podmínky, ve kterých zvířata žijí.

Teď aktivisté přišli s vánočním videoklipem, který má na problematiku upozornit širokou veřejnost. Posuďte sami, jak se ochráncům zvířat povedl. Jejich petici proti kožešinovým farmám můžete případně podepsat zde: Obránci zvířat - petice.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz