Setkání

Zeman poobědval s kardinálem Dukou, řešili restituce na Hradě

Prezident republiky Miloš Zeman se dnes sešel na tradičním tříkrálovém obědě s kardinálem Dominikem Dukou. A podle informací TV Nova se během něj řešily i závěrečné detaily převodu posledních dvou staveb z komplexu Pražského hradu ze státu na církev, který se oproti plánu opozdil.

Na tradiční novoroční oběd přijel prezident Miloš Zeman za kardinálem Dukou přesně ve 13 hodin. Setkání se v arcibiskupském paláci konalo bez účasti novinářů a k obědu si Duka se Zemanem dali kulajdu a hovězí líčka s bramborovou kaší.

A přestože se na zveřejněných fotografiích prezident i kardinál přátelsky usmívají, došlo i na vážná témata - dlouhodobě sporné církevní restituce na Pražském hradě. Na církev má přejít ještě nové probošství a Svatojiřský klášter a tím se podle dohody z loňského léta dalších nároků vzdá.

A nad rámec smlouvy o restitucích udělala církev další ústupek - zavázala se oba objekty do pěti let na své náklady opravit. Především nové probošství, které by se mělo stát sídlem metropolitní kapituly, je totiž momentálně velmi zchátralé. Přesto ale podpis smlouvy, oproti plánu z loňského léta, dnes na stole stále nebyl.

 

"Ta jednání prošla různými peripetiemi, ovšem kdy dojde k tomu podpisu, to vám nejsem schopen říci," prohlásil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Podle informací televize Nova se dnes po obědě na arcibiskupství sešli ještě právníci obou stran a ladili poslední sporné body. A zřejmě i proto Miloš Zeman od kardinála nakonec odjížděl až před půl pátou odpoledne.

Dlouholeté spory se mezi státem a církví vedly i o hlavní perlu komplexu pražského hradu - katedrálu svatého Víta. Podle dohody z roku 2010 se o ni nakonec stát a církev starají společně.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz