Uprchlíci

Přehled o migrantech: Tohle o sobě budou muset prozradit

Německo už brzy bude mít detailní přehled o migrantech, kteří chtějí v zemi žádat o azyl. Umožní to centralizovaný registr uprchlíků, jehož zavedení ve čtvrtek odsouhlasil tamní parlament. A pro běžence pobývající na německém území to znamená, že by jim úřady měly už od února rozdávat identifikační průkazy.

Němečtí úředníci si brzy z centralizovaného registru uprchlíků budou moci vyčíst informace jako jejich kvalifikace, země původu, zdravotní stav nebo najít jejich otisky prstů. Poprvé od vypuknutí migrační krize budou mít německé úřady přehled o více než milionu běženců, kteří v zemi pobývají. Až doteď přitom v registraci uprchlíků panoval zmatek. Systém by měl fungovat už v létě.

"Vím, že lidé mají zvlášť po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem spoustu otázek. Našim úkolem ovšem není vyjadřovat naše obavy, ale hledat řešení," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

I přes snahy vlády vyřešit migrační krizi sklízí německá kancléřka Merkelová i nadále vlnu kritiky. Vstřícná azylová politika se nelíbí jak bývalému německému kancléři Gerhardu Schroederovi, tak i bavorským politikům, kteří příliv velkého počtu migrantů nezvládají.

Trpělivost došla starostovi bavorského města Landshut, který před sídlo německé kancléřky v Berlíně demonstrativně vyslal autobus plný uprchlíků.

Související obsah

"Všude kolem slyšíme frázi "my to zvládáme". Bohužel musím říct, že tento přístup k uprchlické krizi selhal," řekl starosta Landshutu Peter Dreier.

Akci bavorského starosty doprovázely i protesty požadující odstoupení kancléřky. Tomu, že němečtí politici zvládnout vyřešit problémy spojené s migrační krizí, věří podle průzkumu po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem jen 44 procent dotázaných.
 

vbo, Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz