Antikoncepce

Dívku zabila antikoncepce! Kdy je lepší pilulky vysadit? RADY

Dívku zabila antikoncepce! Kdy je lepší pilulky vysadit? RADY
Zdroj: Thinkstockphotos

Když se objevila zpráva, že šestnáctiletou dívku zabilo užívání pilulek proti nechtěnému těhotenství, rozvířily se obrovské diskuze. Kdy je lepší kombinovanou hormonální antikoncepci raději vysadit? Odpovědi jsme hledali u Lucie Šustkové ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Kombinovaná hormonální antikoncepce je velmi oblíbenou a hlavně účinnou metodou prevence nechtěného těhotenství. Má mnoho výhod. Kromě toho, že díky pilulkám mohou ženy dostat pod kontrolu svůj měsíční cyklus a zatočit s nevzhlednými pupínky na obličeji, také užíváním snižují riziko rakoviny dělohy a vaječníků.

"Stejně jako u všech léků, také u kombinované hormonální antikoncepce je určité riziko nežádoucích účinků," potvrdila TN.cz Lucie Šustková. Nejvíce se mluví zejména o propojení pilulek a výskytu krevních sraženin, které mohou být velmi závažné a někdy, zrovna jako v případě šestnáctileté Sophie, výjimečně způsobit i smrt.

Související obsah

"Sraženiny se obvykle objeví nejdříve v dolních končetinách (hluboká žilní trombóza)," uvádí SÚKL. Ta se z deseti tisíc uživatelek antikoncepce objeví až u dvanácti žen ročně. U dívek, které pilulky neberou, se trombóza objeví tak ve dvou případech.

Její nebezpečnost tkví v tom, že se může uvolnit a cestovat krevními cévami až do plic, srdce nebo mozku a způsobit tak i smrt.

Související obsah

"Vždy je nutné zvážit všechny okolnosti a rizikové faktory, které by mohly ke vzniku krevní sraženiny přispět," varuje Šustková. Riziko se zvyšuje ve chvíli, kdy má pacientka nadváhu, cukrovku, kouří, má onemocnění související s krevním tlakem, či přesáhla věkovou hranici 35 let. Nejvyšší je pak riziko během prvního roku užívání hormonální antikoncepce. Všechna rizika naleznete zde.

Zkušenosti žen s užíváním pilulek se liší. "Já měla po nízkohormonální antikoncepci šetřící cévy oboustrannou plicní embolii ...na JIP mi naštěstí zachránili život ....bylo mi 41 ....a vyšetření žil i krve bylo negativní ....," uvedla na sociálních sítích uživatelka Eva H. " Beru úplně ty samé už 8 let ..a žádný problém s nimi nemám," odporuje Andrea S.

"Má-li žena jakékoli obavy, měla by je prodiskutovat se svým lékařem při nejbližší plánované prohlídce. Do té doby by však měla v užívání hormonální antikoncepce pokračovat," radí SÚKL. Je třeba mít totiž na paměti, že náhlé přerušení může vést k nechtěnému těhotenství a riziko trombózy před a během porodu je vyšší, než riziko spojené s užíváním hormonální antikoncepce.

Související obsah


Kdy vyhledat lékaře

V některých případech je důležité návštěvu lékaře neodkládat - a to zejména pokud cítíte silnou bolest, nebo jste zaznamenali otok dolní končetiny, změnu barvy kůže, pocit dušnosti, aj. Všchny ostatní příznaky naleznete zde.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žena chtěla po dvou dětech antikoncepci! Ale ta s ní udělala něco šokujícího! Ani lékaři nevědí, co dělat

Panna, a přesto těhotná? Děsivý nález u gynekologa v břiše mladá studentky

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz