Nádraží

Švédi se mstí za vraždu sociální pracovnice, útočili na migranty

Na stockholmské nádraží zaútočily desítky maskovaných mužů, zaměřovaly se na osamocené migranty. Před útokem rozdávali rasistické letáky nazvané Už dost, které zmiňovaly i vraždu švédské sociální pracovnice v azylovém centru. Útočníci jsou spojováni s fotbalovými hooligans.

Dav rozzuřených mužů vtrhl v noci na stockholmské vlakové nádraží. Desítky maskovaných útočníků pronásledovaly a mlátily každého, kdo nevypadal jako rozený Švéd. Místní média informovala, že násilníci jsou fotbaloví hooligans, kteří už dříve měli se zákonem problém.

Policie potvrdila, že útočníků bylo minimálně 50 až 60, některé zdroje ale mluví až o dvou stovkách mužů. Všichni byli maskovaní, měli černou kuklu a pásku na paži. "Skupina se shromáždila za účelem útoku na děti migrantů," uvedl mluvčí stockholmské policie Towe Haag.

"Viděl jsem asi tři osoby, které zbili. Nevypadalo to jako fotbalová výtržnost nebo něco podobného. Zaměřovali se na migranty. Měl jsem docela strach, tak jsem utekl," popsal jeden svědek švédskému deníku Aftonbladet.

Výtržníci před útokem rozdávali letáky nadepsané Už dost a namířené proti uprchlíkům. Text se zmiňoval také o útoku na sociální pracovnici, kterou měl v azylovém centru ubodat 15letý Somálec.

"Celou zemí se šíří informace, že policie už nezvládá prevenci a vyšetřování trestných činů, které míří na švédský lid. V některých případech, například při nedávné vraždě zaměstnankyně v domově pro takzvané 'děti uprchlíků bez doprovodu' v Mölndalu, to došlo tak daleko, že komisař ukazuje více sympatií k pachateli než oběti," stojí v letáku.

"My ale odmítáme přijmout opakovaná napadení a zneužívání našich žen," pokračuje text. "To je také důvod, proč se dnes 200 Švédů shromáždilo, aby se postavili proti severoafrickým 'dětem ulice'," píše se dále v prohlášení.

Policie už zadržela 47letého muže, který pěstí uhodil jednoho z policistů do tváře. Další tři mladíci byli zadrženi kvůli porušení veřejného pořádku.

Související obsah

Už před týdnem úřady varovaly, že stockholmské hlavní nádraží není bezpečné. Začaly ho totiž okupovat skupiny nezletilých Maročanů, kteří mají okrádat kolemjdoucí a ženy sexuálně obtěžovat.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Smrt Ashley Olsen: Policie konečně našla vraha. Už sedí
 

epa, TN.cz

K tématu Nádraží

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz