Hanka a Tonča

Česko zaplatilo za Hanku a Tonču 150 milionů! Jedna se chtěla vrátit

Česko zaplatilo za Hanku a Tonču 150 milionů! Jedna se chtěla vrátit
Zdroj: ČTK

I když ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdil tento týden opak, zdá se, že Česko s teroristy vyjednává a obchoduje. ČR si totiž koupila svobodu unesených Hanči a Tonči. A cena? 150 milionů korun.

Se šokujícím odhalením přichází týdeník Respekt, který se odvolává na vysoké vládní zdroje. Podle časopisu se navíc Hana Humpálová loni na podzim pokusila ke svým únoscům vrátit.


Česko za osvobození dvou mladých žen unesených před několika lety v Pákistánu zaplatilo šest milionů dolarů, tedy přibližně 150 milionů korun. Únosci přitom původně požadovali dvacet milionů dolarů (asi půl miliardy korun).
 


O tom, že Česko výkupné složí, rozhodla podle Respektu už vláda Jiřího Rusnoka a kabinet Bohuslava Sobotky na tomto rozhodnutí nic neměnil.
 


Diskuze o tom, zda teroristům platit či neplatit, se vedly na zasedáních bezpečnostní rady státu. I když se ozývaly hlasy, že ustoupení únoscům vytvoří nebezpečný precedens do budoucna, politici se nakonec shodli, že si případnou smrt Hanky a Tonči "na triko" nevezmou. Rozhodnutí zaplatit tak nakonec bylo jednomyslné.


Související obsah


Když bylo rozhodnuté tohle, začalo handrkování o to, kolik peněz se má na záchranu Antonie Chrástecké a Hany Humpálové uvolnit.
 


"Tajné služby požadovaly vyšší částku – zprvu osm milionů dolarů za každou ženu, v přepočtu dohromady 400 miliónů korun. Část peněz měla jít na pokrytí operací špionů přímo v terénu," píše Respekt. Nakonec se rozhodlo, že strop bude deset milionů dolarů za obě dohromady.


Návrat na svobodu po letech věznení byl loni na jaře pro Hanku i Tonču bezpochyby náročný. Chrástecká se podle všeho do normálního života vrátila snáz a nyní pracuje pro jednu neziskovku v Kladně.


Zato Hana Humpálová, která konvertovala k islámu, podle tajných služeb zatoužila po návratu na Blízký východ. Byla však zastavena na turecké hranici a musela se vrátit do Česka.

pez, TN.cz

K tématu Hanka a Tonča

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz