Vaše téma

Lerch: Policie se o Velikonocích zaměří na bezpečnost provozu

Hostem pořadu vaše téma byl ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Moderátorka Marcela Škábová se ho ptala nejen na dopravně bezpečnostní akce o Velikonocích, ale také na obecné informace a rady k silničnímu provozu.

Policie oznámila, že chystá na prodloužený velikonoční víkend velkou dopravně bezpečnostní akci. Zhruba 1500 policistů bude kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů na silnicích, především pak zákaz požívání alkoholu.

Novinářům to v úterý řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch, který během pořadu Vaše téma zdůraznil, že cílem akce není jen řidiče kontrolovat, ale také jim ukázat zvýšenou přítomnost policejních složek na českých silnicích.

Policie se podle Lercha bude v pátek zaměřovat především na bezpečnost a plynulost jízdy, v průběhu víkendu se ale častěji objevuje nešvár řízení pod vlivem alkoholu. Zvýšená přítomnost policistů na silnicích má hned několik účinků. Díky většímu množství informací může policie předávat kvalitnější dopravní zpravodajství, které potom přebírají média a mohou tak lépe informovat řidiče.

Dále má přítomnost policistů na kritických úsecích psychologický vliv na řidiče. Díky zvýšenému provozu bývají podle Tomáše Lercha řidiči agresivnější než obvykle, ale policejní akce je nutí reagovat klidněji a opatrněji.

  

Během velikonočních svátků také přibude takzvaných "svátečních řidičů", ke kterým je potřeba přistupovat s klidem a rozvahou. Nezkušení řidiči, kteří po dlouhé zimě vyjíždějí právě na Velikonoce nejsou ani tak nebezpeční, spíše mají netradiční reakce, které ostatní řidiči neočekávají.

I když se zkušenějším řidičům zdá, že je takové auto zdržuje, neznamená to, že by mohli svévolně porušovat zákony. I když zákon zná pojem bezdůvodně pomalá rychlost, neznamená to, že by to protiprávní chování na silnicích ospravedlňovalo. Řidičům zbývá jen trpělivě vyčkávat na idealní okamžik k reakci.

Související obsah

Diskuze se následně stočila ke statistikám, které byly pro rok 2015 velice negativní. Ačkoliv se snížil počet nehod, zvýšila se jejich vážnost. To je obecným trendem teplejších měsíců, protože řidiči přestávají být ostražití, v ranních hodinách dochází k velkým rozdílům v teplotách. Obtížnější je udržet dostatečnou míru pozornosti při rychlých změnách světla a stínu.

Související obsah

Loni zemřelo na českých silnicích o velikonočních svátcích 11 lidí, což bylo meziročně o sedm víc. Podle Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku.

O velikonocích bývá velkým nešvárem řízení pod vlivem alkoholu. V roce 2010 se zvýšilo množství preventivních kontrol a podle Lercha to byl krok správným směrem. Čísla, která byla velice alarmující, začala po zavedení kontrol výrazně klesat.

Související obsah

V případě kontroly má řidič právo odmítnout dechovou i krevní zkoušku, ale musí následně čelit závažnějším sankcícm. Těmi jsou pokuta od 25 do 50 tisíc korun, odebrání řidičského průkazu na jeden až dva roky a také 7 trestných bodů.

Systém trestů je podle Lercha dobře nastaven, uvažuje se o možnosti zvýšit horní hranici trestů, což by mělo řidiče motivovat k důraznějšímu dodržování všech zákonů.

Policisté budou také kontrolovat technický stav vozidel. Při technické kontrole vydává při zjištění nedostatku policie řidičům osobních vozidel protokol. Ti, aby mohli obnovit technickou způsobilost vozidla, musí tento nedostatek odstranit. Nákladní automobily dostávají protokol, i když se neobjeví nedostatek.

Související obsah

V závěru pořadu Vaše téma se probírala nedávná změna týkající se kruhových objezdů. Tomáš Lerch sdělil, že situací, kdy není kruhový objezd označen, nastane minimum, protože takových objezdů je v republice jen několik.

Tomáš Lerch ridičům doporučil, aby jezdili odpočatí a připravení na jízdu. Nejlepší je podle něj vyhnout se spěchu a uvědomovat si vlastní bezpečnost.

TN.cz

K tématu Vaše téma

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz