Kosmodrom

Ze slávy je fiasko. Z ruského kosmodromu raketa nevyletěla

Slavnostní premiéra ruského kosmodromu Vostočnyj se stala fiaskem. První start rakety nevyšel - a to přímo před zraky prezidenta Vladimira Putina, který u historické chvíle nesměl chybět. Dvě a půl minuty před startem proces zastavil počítač. Nebyl by to asi takový problém, kdyby stavba kosmodromu sama o sobě nebyla finančním tunelem s mnoha skandály i odloženým dokončením.

Měla to být veliká událost pro Rusko a samozřejmě pro prezidenta Vladimira Putina. A také pro jeho vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který má na hlavě pořádný balík másla. Právě Rogozin je za projekt odpovědný a úspěšný start rakety by pomohl setřít jeho odpovědnost za obří korupci, rozkrádání, šlendrián, nevyplacené mzdy i zpoždění stavby.

Nový kosmodrom Vostočnyj má Rusku postupně nahradit pronajatý kazašský kosmodrom Bajkonur. Ten totiž neleží na území Ruska, byť je v zatím spřáteleném Kazachstánu. Jenže stavbu od počátku provází potíže. Loni v říjnu došla trpělivost i Putinovi a na projekt se snesla jeho kritika - za pomalé tempo i za rozkrádání a korupci. Přesto nakonec Putin svolil a odložil otevření kosmodromu z loňska na letošek.

Související obsah

Náklady na stavbu se už vyšplhaly na 300 miliard rublů, což v korunách odpovídá přibližně 100 miliardám. A i kdyby se dnešní start rakety podařil, kosmodrom stále čeká dostavba. Naplno by měl začít fungovat až v roce 2018.

Právě kvůli tomu všemu dnes kolem čtvrté hodiny ráno středoevropského času prožíval nejprve napjaté a pak krušné chvíle vicepremiér Rogozin. Dvě a půl minuty před startem počítač odpočet automaticky zastavil - ačkoliv to agentura Roskosmos nepotvrdila, údajně počítač zaznamenal poruchu palivových nádrží nosné rakety.

Související obsah

Ruský list Kommersant podrobně popsal atmosféru dnešního startu. "Připraveno k vypuštění za pět minut," oznamoval reproduktor napjatému Putinovi. Přímo na místě ho doprovázeli šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Igor Komarov a jeho zástupce Alexander Ivanov.

"Tak, teď raketa spouští hlavní chod," stačil ještě vysvětlit Putinovi Ivanov. Pak se start zastavil a Putin odešel z pozorovatelny na kopci do domu, který mu speciálně pro tuto chvíli na kosmodromu postavili a ven už nevyšel. Uvnitř se konala porada. Dopisovatel listu Kommersant popsal, jak po celou dobu porady z domu vycházeli kouřit "skleslí" vicepremiér, šéf Roskosmosu a další vedoucí projektu. Výsledek? Start je odložen na čtvrtek. A Putin se rozhodl zůstat o den déle a na start vyčkat.

Související obsah

Mezitím běží vyšetřování obrovských krádeží a podvodů na stavbě kosmodromu. Celkové škody podle ruských vyšetřovatelů dosahují závratné výše 7,5 miliardy rublů. Dvacet lidí už je obviněno a další případy krádeží se ještě vyšetřují.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz