Dovolená

Plánujete dovolenou? V Evropě se mění dopravní předpisy PŘEHLED

Rozhodli jste se letos na dovolenou vyrazit po vlastní ose autem? Neměli byste zapomínat na to, že v každé evropské zemi platí trochu jiné dopravní předpisy. A aby toho nebylo málo, od nového roku se pravidla v některých zemích hodně změnila.

Rychlost jízdy, alkohol za volantem, povinná výbava - to jsou jen některé z věcí, které se od letos v zahraničí mění. Přečtěte si, co je od letošního roku jinak a jakými předpisy se musíte v evropských zemích řídit. O novinkách informoval Ústřední automotoklub.

Slovensko

Na Slovensku se změny týkají především zpřísnění pokut za překročení dopravních předpisů. Novinkou je také zavedení elektronických dopravních známek. O dalších změnách si přečtěte zde.

Rakousko

Rakousko zpřísnilo pokuty za telefonování za volantem (50 eur/1350 Kč) a když nedáte blinkr, třeba i při přejíždění z pruhu do pruhu na dálnici, hrozí vám nově pokuta až 2180 eur (58 860 Kč). Stejná může být pokuta i za ohrožení chodce na přechodu nebo mimo obec.

Zvýšila se také sazba za neúmyslné zabití vozidlem, z jednoho roku odnětí svobody na dva. Pokud řidič zaviní smrt pod vlivem alkoholu, zvedá se sazba ze tří na pět let. V obou případech následuje i peněžitý trest podle platu viníka.

Zdražily se také dálniční známky. Osobní vozidla zaplatí za roční známku 85,7 eur (2314 Kč), dvouměsíční 25,7 eur (694 Kč), desetidenní 8,8 eur (238 Kč). Zvažuje se snížení rychlosti na okresních silnicích ze současných 100 km/h na 80 km/h.

Související obsah

Německo

V Německu se mění pravidla, podle kterých řidiči umožňují průjezd záchranářům. Záchranný pruh pro vozidla IZS a odtahu musí být vždy vytvořen mezi levým a pravým, případně středním, jízdním pruhem. Kromě toho v Německu zvažují snížení rychlosti na dvou vybraných úsecích dálnic v Bádensku-Württenbersku (A81: Bad Duerrheim - Hegau a A96: Aitrich - Wangen) ze současné doporučené rychlosti 130 km/h na 120 km/h.

Francie

Ve Francii nově zavedli povinnost vozit v povinné výbavě motocyklu reflexní vestu a trojúhelník. V jednosměrkách, kde je snížena rychlost na 30 km/h, mohou nově cyklisté jezdit obousměrně.

Do konce roku 2016 bude uzavřena silnice D1091 mezi městy Grenoble a Briacon, a to kvůli trhlinám v tunelu de Chambon. Objízdná trasa vede přes tunel Fréjus. Kromě toho se zvýší cena nafty v průměru o 4 Kč za litr, Francie tak chce bojovat proti starým naftovým autům.

Itálie a Irsko

Obě země od letoška v plné míře vymáhají pokuty i od zahraničních řidičů.

Související obsah

Švýcarsko

Švýcarsko uvažuje o zvýšení minimálního rychlostního limitu na dálnicích se třemi jízdními pruhy. Ze současných 80 km/h by se měla zvýšit na 100 km/h. Změnil se také způsob zjišťování množství alkoholu u řidiče. Do 0,8 promile stačí dechová zkouška, od 0,81 se řidič musí podrobit odběru krve a následnému rozboru.

Belgie

Od 1. dubna 2016 se zavádí mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny na celém území Belgie. Informace jsou již nyní k dispozici na stránkách www.satellic.be.

Švédsko

Švédové od Nového roku zdražují vjezd do Stockholmu. Výše poplatku závisí na době vjezdu (11-35 švédských korun/33-105 Kč). Dle denní doby se bude platit také za užívání městského okruhu Essingeleden (15-30 švédských korun/45-90 Kč). Poplatek se nevztahuje na motocykly a za nezaplacení poplatku je stanovena pokuta 500 švédských korun (1500 Kč), která se vztahuje i na zahraniční řidiče.

Související obsah

Baleárské ostrovy

Ostrovy Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentea opět zavádí turistickou daň. Ta se bude podle roční doby a kvality ubytování pohybovat mezi 25 centy až 2 eury za noc. Daň nemusejí platit děti do 14 let.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŘIDIČ SE JEN DIVÍ. Další vyhláška opět mění pravidla provozu na kruhových objezdech

Řidiči, pozor: Nová vyhláška nařizuje mít zimní pneumatiky celoročně! Platí už teď

mom, TN.cz

K tématu Dovolená

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz