Bydlení

Netradiční materiál: Ekologický dům z kartonu vydrží i 100 let

Netradiční materiál: Ekologický dům z kartonu vydrží i 100 let
Zdroj: Profimedia

Většina z nás má karton pouze za obalový materiál, který putuje okamžitě po vybalení věcí do koše. Nizozemská firma tento materiál používá tak, jak by si málokdo představil. Díky speciální technologii tvoří kartonové domy, které jsou nejen ekologicky velice přátelské, ale díky povrchové úpravě by měly vydržet až 100 let.

Moderní kancelář, chalupa, dočasné bydlení nebo showroom na festivaly a přehlídky, to všechno může být jednoduchý dům vytvořený z kartonu, který nese název Wikkelhouse, za kterým stojí inovativní nizozemská společnost Fiction Factory.

Základ domu tvoří kartón ze skandinávských stromů, který je natočen na speciální formu. Po natočení na formu vzniknou jednotlivé části domu, které jsou slepeny dohromady speciálním ekologickým lepidlem. Každý si díky tomu, že je dům tvořen z jednotlivých segmentů, může určit finální velikost sám.

Ekologicky odbouratelné lepidlo drží pohromadě také všech 24 vrstev, ze kterých je schránka tvořena. Každá část je opatřena voděodolnou hliníkovou izolací, díky které by měl kartón vydržet 100 let. Hotová schránka je doplněna o dřevěný obklad. Vchod má dvě varianty, skleněnou nebo uzavřenou.

Související obsah

Dům splňuje veškerá kritéria pro dočasné i trvalé bydlení, jeho výhodou je extrémně rychlá konstrukce. Wikkelhouse může stát během jednoho dne, díky nízké váze je také jednoduchý jeho převoz na jiné místo.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz