Medvěd

Smutný osud medvěda pizzlyho: K smrti křížence odsoudila příroda

Smutný osud medvěda pizzlyho: K smrti křížence odsoudila příroda
Zdroj: facebook.com

Nález pizzlyho, hybrida ledního a grizzly medvěda, vyvolává obavy z klimatických změn, které mohou způsobit vyhynutí ledních medvědů.

Začátkem května zastřelil kanaďan Didji Ishalook medvěda, který se pohyboval v blízkosti jeho domu v kanadské Arktidě. Když se 25letý mladík přiblížil k jeho tělu, všiml si něčeho zvláštního. "Vypadal jako polární medvěd ale...měl hnědé tlapky, drápy a tvar hlavy jako grizzly," řekl Didji pro CBC News.

Zdroj: facebook.com


Odborníci si myslí, že křížení medvěda grizzlyho s polárním medvědem, je výsledkem klimatických změn. Kříženec těchto dvou medvědů je velmi vzácný, protože normálně žijí ve velmi rozdílných klimatických podmínkách.
Zvýšení četnosti těchto hybridů může mít ničivé důsledky pro polární medvědy. "Nerad to říkám, ale z genetického hlediska je velmi pravděpodobné, že grizzly křížením vyhladí lední medvědy" uvedl Andrew Derocher, profesor biologie  na universitě v Albertě.

Zdroj: Profimedia

Hybrid grizzlyho s geny ledního medvěda v přírodě lehce přežije, ale hybrid polárního medvěda s geny grizzlyho nepřežije téměř nikdy. Pravděpodobně proto, že polární medvěd musí být bílý, aby mohl lovit a přežít v polární oblasti.

Související obsah

Je to velmi špatná zpráva pro lední medvědy, největší dravce na zemi, kteří jsou kvůli neustálému smršťování svého území v ohrožení. Nedostatek ledu způsobuje potíže v lovení a vyhání je lovit na jih. Na druhou stranu teplejší počasí umožnilo grizzly medvědům jít lovit na sever a pářit se na větším území.
 

"Křížení medvědů nemůže zajistit nový druh, který by úspěšně přežíval v Arktidě," sdělil biolog Chris Servheen.


 

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz