Potrat

V Jižní Americe vzrostl počet potratů. Ženy se bojí viru zika

V Jižní Americe vzrostl počet potratů. Ženy se bojí viru zika
Zdroj: Profimedia

V Jižní Americe se zdvojnásobil počet žádostí o potrat. Těhotné ženy se obávají viru zika, který může u plodu způsobit zakrnění mozku. Ve většině latinskoamerických zemí jsou ale potraty nezákonné.

Vědecký časopis New England Journal of Medicine informoval o zvýšeném zájmu Jihoameričanek o potraty. Těhotné ženy nechtějí podle odborníků riskovat, že se jejich dítě kvůli viru zika narodí s mikrocefalií.

Studie analyzovala žádosti, které dostává nezisková organizace Women on Web. Ta ženám poskytuje internetové poradenství a nabízí potratové pilulky. V mnoha latinskoamerických zemích jsou totiž potraty nezákonné, a tak těhotné dívky hledají alternativní řešení.

Z údajů vyplynulo, že od loňského listopadu, kdy se v jižní Americe virus zika rozšířil, počet žádostí rapidně vzrostl. V Brazílii se zájem o potrat zvýšil více než dvojnásobně - o 108 procent. Za 4 měsíce se na Women on Web obrátilo 1210 Brazilek, předtím jich za stejné období bylo jen 581.

Téměř dvojnásobně vzrostl i počet žádostí z Ekvádoru, Venezuely a Hondurasu. Vyšší zájem o interrupce zaznamenali vědci i v dalších jihoamerických zemích - např. Kolumbii nebo Kostarice. V zemích, kde není tolik nakažených, žádný nárůst nebyl.

Některé latinskoamerické země už v lednu obyvatelky vyzvaly, aby s těhotenstvím, pokud možno, počkaly. Výzvy ale spíše vyděsily už těhotné ženy, které se pak raději rozhodly pro potrat.

"Vlády v celém regionu říkaly: 'Neotěhotněte!' a ženy se už bály viru zika, tak se rozhodly vzít věci do svých rukou," uvedla pro BBC jedna z autorek studie, Catherine Aikenová z Cambridge.

Související obsah

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, který žije především v latinskoamerických a karibských zemích. Některé případy však odhalily i přenos pohlavním stykem. Rozšířil se hlavně v jižní Americe, objevil se ale už ve 33 zemích.

Virus je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, u lidského plodu způsobuje zmíněné zakrnění mozku. U dospělých má většinou průběh podobný obyčejné viróze. Téměř všichni evropští pacienti si ziku "přivezli" z exotické dovolené.

Podívejte se na reportáž TV Nova o viru zika:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz