Justiční vražda

Před 66 lety komunisté zavraždili Miladu Horákovou!

Před 66 lety byla zavražděna Milada Horáková. Bývalou poslankyni Národního shromáždění komunisté ve vykonstruovaném procesu odsoudili k smrti.

Byla obviněna z velezrady a vyzvědačství pro západní mocnosti. Přestože proti rozsudku protestovaly světové osobnosti, prezident Gottwald trest smrti potvrdil.


"Mám Vás tolik, tolik ráda. Líbám Vás a tisknu. Jsem v mysli a modlitbách jen a jen u Vás. Hrála jsem to snad špatně, ale myslela jsem to poctivě."


Tato slova napsala Milada Horáková jen tři hodiny před popravou. V tu chvíli jí bylo jasné, že svoje blízké už nikdy neuvidí.


Soud s doktorkou Horákovou byl největším politickým procesem padesátých let. Byly na něj navázány desítky dalších - celkový počet odsouzených přesáhl 600. Původně byla Milada Horáková zatčena společně lidmi blízkými Edvardu Benešovi, komunisté ale rychle ucítili svoji šanci.


Související obsah


Tedy, že bývalá poslankyně a bojovnice za ženská práva a její političtí přátelé připravují převrat a vědomě oslabují obranu Československa.


Nezákonný proces se skupinou kolem Milady Horákové trval devět dní. Na jeho konci byly čtyři rozsudky smrti, čtyři doživotí a pět trestů vězení od 15 do 28 let. Albert Einstein žádal telegramem prezidenta Gottwalda o milost pro doktorku Horákovou. Ale marně.


Milada Horáková zemřela 27. června 1950 v 5 hodin 32 minut. Dopisy na rozloučenou dostala její dcera až po 40 letech.
 

pez, Jakub Vrána, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz