Jaromír Klempíř

Zemřel skladatel Jaromír Klempíř, autor několika Gottových hitů

Zemřel skladatel Jaromír Klempíř, autor několika Gottových hitů
Zdroj: Profimedia

V 72 letech zemřel hudební skladatel Jaromír Klempíř. Stál u zrodu kapely Olympic a písně skládal pro Karla Gotta, Waldemara Matušku i Helenu Vondráčkovou.

Muzikant a skladatel Jaromír Klempíř ve středu zemřel. Bylo mu 72 let. Písně psal pro Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře i Karla Gotta, který Klempíře považoval za dobrého kamaráda. Složil třeba hity C'est la vie nebo Hej, páni konšelé.

Jaromír Klempíř se narodil v roce 1944 v Praze, vystudoval Státní konzervatoř. Už při studiu hrál na piano a bicí, začal skládat a věnoval se i dirigování. V roce 1962 stál u zrodu kapely Olympic, i když v ní pak dlouho nevydržel.

V polovině 60. let začal spolupracovat s divadelním uskupením Apollo, kde poznal bratry Štaidlovy i Karla Gotta. Začal se plně věnovat skladbě písní, za svůj život jich napsal více než sto. V roce 1967 se vážně zranil při autonehodě, která mu nedovolila s Gottem odcestovat na turné po USA.

Kromě Vondráčkové, Neckáře a Gotta skládal také pro Waldemara Matušku nebo Pavlínu Filipovskou. Klempíř tvořil i filmovou hudbu. Složil písně ke komedii Slasti otce vlasti (1969), seriálu Doktor z vejminku (1982) a řadě televizních pohádek.

Byl také redaktorem Supraphonu. V 90. letech pak působil v Semaforu, kde vytvářel hudbu pro různá divadelní představení. Stálé angažmá už ale neměl.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz