Zahraničí

Turecko obrazem: Lidé a tanky v ulicích, střelba, výbuchy, mrtví

Více než 160 lidí zemřelo při pokusu o vojenský převrat v Turecku. Uvedl to prozatímní šéf generálního štábu Ümit Dündar. Mezi mrtvými jsou armádní pučisté, ale i civilisti. Zraněných je přes 1400 lidí.

Ankarou a Istanbulem se v noci na sobotu ozývala střelba a výbuchy. O sesazení prezidenta a převzetí moci se pokusila část turecké armády. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Po částečném uklidnění situace proběhlo masivní zatýkání.

Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Současný režim vedený prezidentem Erdoganem už prohlásil, že má situaci pod kontrolou. Zatčeno je 2800 pučistů. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno.

Přestřelky a výbuchy byly hlášeny z Ankary i z Istanbulu. V Ankaře se nad ránem strhl boj o parlament - při kterém umírají čtyři desítky policistů a nejméně 104 pučistů. Budovu parlamentu zasáhla bomba. Na vrchním velitelství armády v Ankaře se také střílí.

Turecký parlament po nájezdu pučistů:


Takhle dopadla auta, která překážela vojenským tankům:


Napadena byla během noci také budova velitelství turecké tajné služby. Zranění při útoku utrpěli minimálně tři lidé. Šéf tajné služby MIT Hakan Fidan byl podle zdroje agentury Reuters po celou dobu v bezpečí a ve stálém kontaktu s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Binalim Yildirimem.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval občany, aby vyšli do ulic a protestovali proti pokusu o puč, který podle něj uskutečnila malá skupina uvnitř armády.

"Vyzývám národ, aby se shromáždil na náměstích," prohlásil prezident.

Podle Erdogana za převratem stojí "paralelní struktury", což je termín, jímž prezident pravidelně označuje příznivce hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA.

Dramatické momenty při zatýání pučistů v televizi CNN Turk
 

 

TN.cz / vem,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz