Pokémon GO

Experti varují: Lov pokémonů vážně ohrožuje vaše soukromí!

Experti varují: Lov pokémonů vážně ohrožuje vaše soukromí!
Zdroj: Profimedia

Odborníci na kybernetickou bezpečnost rozhodně nejsou nadšeni z fenoménu, jaký představuje hra pro mobilní telefony Pokémon Go. Varují před tím, že miliony uživatelů dávají všanc svá nejsoukromější data a neuvědomují si, k čemu všemu mají aplikace a její vývojáři přístup.

Aplikaci dostupnou pro chytrá zařízení s operačními systémy iOS nebo Android si už stáhly desítky milionů uživatelů, kteří chodí s chytrými telefony po městech a snaží se chytit animované postavičky z populární japonské ságy. Odborníci ale varují, že aplikace od společnosti Niantic má bezprecedentní přístup k datům uživatelů.

V neoficiální verzi aplikace se během pár dní po vydání objevil virus DroidJack, který umožňoval vzdálené ovládání telefonů s operačním systémem Android.

"Dalo se to čekat. Každá věc, která se takhle masově rozšíří a během dvou týdnů si ji stáhnou miliony lidí po celém světě, je potenciální riziko a příležitost ke zneužití. Vždyť tohle je vyloženě ráj pro každého hackera!" komentuje fenomén Miroslav Wolf, expert na informační technologie ze společnosti Gordic.

Související obsah

U oficiální verze aplikace pro zařízení s operačním systémem iOS dostupné přes obchod s aplikacemi App Store zase odborníci varují před množstvím soukromých informací, ke kterým aplikace po instalaci získá přístup. "To, že nejprve musíte souhlasit s tím, že bude mít aplikace, potažmo její tvůrci, neomezený přístup k vašemu účtu na Googlu, je přinejmenším podezřelé," domnívá se Wolf.

S takovým oprávněním mohou tvůrci plně využívat googleovský účet. Těm, kteří mají emailové schránky na Gmailu mohou bez omezení číst poštu a psát ji jejich jménem. Mohou procházet dokumenty uložené na disk Google Drive, procházet si historii vyhledávání a navigace prostřednictvím Google Maps či si prohlížet fotografie uložené na Google Photos, varuje web Trustedreviews.com.

Související obsah

Společnost Niantic už vydala prohlášení, ve kterém přiznala, že aplikace nesprávně žádá o plné oprávnění k využívání Google účtu. Tvrdí ale, že využívá jen základní údaje jako uživatelské jméno a emailovou adresu. Společnost už pracuje na nápravě, aby aplikace nezískávala větší oprávnění, než je nezbytně nutné.

Odborníci upozorňují také na to, že aplikace má standardně přístup k fotoaparátu telefonu a k GPS, takže může zaznamenávat každý krok, což jsou jistě natolik citlivé údaje, že je nikdo nechce sdílet s celým světem.

Související obsah

Navíc aplikace už uživatele ohrozila i jiným způsobem. Řidiči kvůli ní bourají, lovci pokémonů skáčou pod projíždějící auta, zloději využívají nepozornosti hráčů a okrádají je a dokonce vojáci na bojišti zapomínají na nepřítele a v bitevní vřavě chytají pokémony.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz