Ferdinand Peroutka

Za lži o Peroutkovi se omlouvat nebudeme, vzkázal národu Hrad!

Kancelář prezidenta oznámila, že se i přes pravomocný rozsudek odmítá omluvit za prokazatelně lživé výroky Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Hrad chce proti rozsudku podat dovolání. To ho však povinnosti omluvit se nezbavuje - dovolání nemá na rozsudek odkladný účinek.

Včerejškem vypršela zákonná lhůta, ve které se měl Miloš Zeman omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky. Podle rozsudku odvolacího soudu, který na Hrad dorazil už minulý pátek, na to měla Kancelář prezidenta republiky sedm dní.

Dnes Hrad omluvu definitivně odmítl - a to přesto, že hradní kancléř Vratislav Mynář ujišťoval, že omluvu zveřejní poté, co obdrží písemný rozsudek, ze kterého bude patrno, kdo má za prezidentskou kancelář omluvu podepsat. Hrad to zveřejnil na svých webových stránkách.

Použil přitom i nechtěně komické odůvodnění, podle kterého by kvůli Zemanovým výrokům hrozila jinak státu nezvládnutelná vlna žalob. Doslova se píše, že by mohl "nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku".

V anonymním vyjádření na stránkách Hradu Kancelář prezidenta republiky vysvětluje, že omluva by byla "precedentním přenosem odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky".

Související obsah

Rozsudek se týká Zemanových výroků, které zazněly loni v lednu na konferenci k 70. Výročí osvobození Osvětimi, kde prezident zmínil jméno novináře Peroutky jako příklad "fascinace intelektuálů zrůdným učením“. Sám Peroutka byl přitom během války vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald.

Zeman v projevu na konferenci označil Peroutku za autora článku "Hitler je gentleman“, který si před lety přečetl v časopise Přítomnost. Proti tomu se ostře ohradila Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a na kancelář prezidenta podala žalobu. Soud nakonec rozhodl v její prospěch a uložil kanceláři prezidenta, aby se Kaslové omluvila.

Související obsah

Podle kancléře Vratislava Mynáře se Hrad omluví až poté, co obdrží rozsudek, ze kterého bude patrno, kdo má za prezidentskou kancelář omluvu podepsat. Prezident Zeman přitom na existenci kontroverzního článku skálopevně trvá a odvolává se na svou fotografickou paměť. Článek se pak dlouhé měsíce marně snažil v archivech nalézt jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Anonymní vyjádření Kanceláře prezidenta zveřejněné dnes na stránkách Hradu:

Postup KPR v případu Ferdinanda Peroutky

23. září 2016

Kancelář prezidenta republiky se po pečlivé úvaze rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v případu Ferdinanda Peroutky. Návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze v této věci ze dne 1. 9. 2016.

Kancelář prezidenta republiky, a to zdůrazňuje, nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení života a díla Ferdinanda Peroutky v letech 1938 – 1939, kdy toto odůvodnění považujeme za brilantní, avšak k tomuto zásadnímu kroku ji vede skutečnost možnosti precedentního přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky, kdy by mohl v případě nabytí právní moci a zveřejnění příslušné omluvy - jejíž zveřejnění by bylo samo o sobě nevratným plněním - nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku.

Tím by České republice vznikla závažná újma, se kterou občanský soudní řád právě spojuje možnost odkladu výkonu rozhodnutí a právní moci rozsudku odvolacího soudu. Jelikož se jedná o právní situaci zcela novou, je nade vší pochybnost nutné, aby o věci s konečnou platností rozhodl Nejvyšší soud ČR, případně Ústavní soud ČR.

Kancelář prezidenta republiky

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz