Předměty

Tyto věci používáte každý den. O skutečné funkci jste neměli tušení!

Tyto věci používáte každý den. O skutečné funkci jste neměli tušení!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Některé věci používáme každý den, aniž by nás napadlo, jaké všechny funkce mohou mít. Bereme je zkrátka takové, jaké jsou. Možná vás proto překvapí, že ty nejběžnější předměty mohou pořádně ušetřit práci či dokonce zachránit život.

Podívejte se, co dalšího umí věci, o kterých jste byli dosud přesvědčeni, že víte, jak fungují:

Víčko od propisky 

Zdroj: Thinkstockphotos

Mnoho lidí si myslí, že otvor ve víčku od kuličkového pera slouží k tomu, aby ho ochránilo před vysycháním nebo na udržování rovnováhy tlaku, který zabraňuje úniku náplně. Skutečný důvod je ale mnohem jednodušší. Dírka ve víčku má chránit malé děti před udušením.

Kapsička na džínách

Zdroj: Thinkstockphotos

Není to jen ozdoba nebo místo, kam se schová drobná mince, ve skutečnosti tato malá kapsička slouží na odkládání kapesních hodinek. Vytvořena byla speciálně pro kovboje, a to na začátku 19. století.

Související obsah

Knoflík s látkou

 

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Dostali jste ke kalhotám či kabátu knoflík s kusem látky navíc? Není to proto, aby sloužil jako záplata. Máte si na něm vyzkoušet, jestli váš prací prostředek novému oblečení neublíží.

Cvočky na džínách

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Ani malé kovové cvočky nejsou na džínách jen tak, jejich funkce je velmi praktická. Vyztužují nohavice na místech, kde se nejvíc trhají.

Díry na teniskách

Zdroj: Profimedia

Postranní dírky na teniskách neslouží jako otvory pro tkaničky. Jejich funkce je prostá a snad ani nepřekvapí - slouží totiž k větrání.

Otvor na rukojeti hrnce

Mysleli jste si, že otvor na rukojeti hrnce je jen k tomu, abyste si mohli nádobí někam pověsit? Chyba! Slouží k zachycení vařečky a nemusíte tak řešit, kam ji po zamíchání položit.

Související obsah

Otvor na naběračce na těstoviny

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Základní funkcí této naběračky je vyndat těstoviny z hrnce a při tom je nechat odkapat. Můžete ji ale použít také na vkládání špaget do vroucí vody.

Dírka na spodní části zámku

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Všimli jste si někdy malé dírky na zámku? Je velmi praktická, pokud ho totiž používáte venku, odtéká přes ni voda, aby zámek nezrezivěl. Přes otvor můžete zámek i naolejovat, aby správně fungoval.

Otvor na konci metru

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zatloukáte hřebíky či šroubujete poličku a potřebujete změřit, jak daleko od sebe mají být? Právě při tom vám dírka pomůže, jednoduše totiž metr za šroubek zachytíte a nepotřebujete k měření další ruce.

Související obsah

Válce na kabelech

Zdroj: TN.cz

Malé útvary ve tvaru válce na kabelech, kterými například napájíme počítač, jsou tzv. feritová jádra neboli tlumivky. Jsou to v podstatě kusy magnetických oxidů železa, které slouží k potlačení vysokofrekvenčního elektromagnetického rušení. Kdybyste ho neměli, velmi často by vám zrnil monitor.

Hrbolky na klávesách F a J

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pokud ovládáte psaní na klávesnici všemi deseti prsty, nebude pro vás funkce hrbolků žádným překvapením. Označují totiž místo pro ukazováčky a pomáhají najít cestu zpět do výchozí polohy bez toho, abyste se na klávesnici dívali.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Přes žehlicí prkno položila alobal a začala žehlit. Až uvidíte, co se s oblečením stalo, uděláte to také!

NEUVĚŘITELNÝ TRIK: Jak udržet baterie v koupelně pořád lesklé? Potřebujete jen tuhle jednu věc!

mom, TN.cz

K tématu Předměty

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz