Bydlení

Ušetřete! Vyrobte si domácí čisticí prostředky! Snadno a bez chemie

Ušetřete! Vyrobte si domácí čisticí prostředky! Snadno a bez chemie
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Bez čisticích prostředků se v žádné domácnosti neobejdeme. Mnohé z toho, co máme běžně v kuchyňské spíži, se velmi dobře hodí také na mytí kuchyně i koupelny. Výborně poslouží ocet, vydatnými pomocníky však mohou být i sůl nebo citronová šťáva. Uklízet tak můžeme levně a bez chemie.

Leštěnka na nerez

Skvělou službu udělá olivový olej. Vše, co je z nerezu, stačí nejdříve nahrubo očistit hadříkem a druhým hadříkem napuštěným olivovým olejem pak vyleštit. Pár kapek krásně vyleští nerezovou lednici, sporák i dřez.

Výborně poslouží i mouka. Dřezu vrátíme lesk tím, že je vysušíme hadříkem, na jejich povrch naneseme slabou vrstvu mouky a vydrhneme je jemným suchým hadříkem. Povrch opláchneme teplou vodou a přeleštíme.

Přípravek na nádobí

Na 500 ml čisticího prostředku na nádobí potřebujeme 1,5 hrnku horké vody, 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla (stačí nastrouhat si 50 g olivového mýdla a nechat rozpustit ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody na praní a pár kapek esenciálního oleje. Všechny ingredience smícháme, zalijeme horkou vodou a počkáme, až se spojí.

Směs necháme vychladnout, občas ji promícháme a nalijeme do prázdné lahve od starého prostředku na mytí nádobí. Pokud by se stalo, že by směs příliš ztuhla, můžete ji zahřát a rozředit vodou.


Čistič WC

Do záchodové mísy vsypeme jedlou sodu a zalijeme ji obyčejným octem. Necháme vše pár minut působit a poté mísu klasicky vymyjeme štětkou.

Jak na odpad

Pro středně ucpaný odpad smícháme půl hrníčku kuchyňské soli a čtyři litry horké vody (ne vroucí) a nalijeme ji do odpadu. Při velmi ucpaném odpadu do něj nasypeme půl hrníčku sody a zalijeme ji stejným množstvím octa, chemická reakce těchto dvou látek odpad uvolní. Po asi čtvrthodině odpad zalijeme horkou vodou.

Související obsah


Čistič na mikrovlnou troubu

Smícháme 2 šálky vody se čtvrtinou šálku citronové šťávy v nádobě, kterou lze použít v mikrovlnné troubě, a spustíme ji na nejvyšší výkon po dobu 8 minut. Pára uvolní zbytky jídla na stěnách a na skle, takže je snadno setřeme.


Vyčištění myčky nádobí

Na dno myčky nasypeme jeden šálek jedlé sody a spustíme ji na oplachovací cyklus. Pokud zápach přetrvává, nasypeme na dno myčky ještě několik lžic jedlé sody a necháme ji tam do příštího mytí. Před dalším mytím není nutné prášek oplachovat.

Pomocník do koupelny

Pokud potřebujete omýt vanu, umyvadlo, ale i jiný keramický povrch, i k tomu vám pomůže soda. Stačí ji smíchat s malým množstvím octa, vzniklou pastu nanést na houbičku a všechny nečistoty půjdou z keramických povrchů okamžitě dolů.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

KLOBOUK DOLŮ: Děti nechtěly doma uklízet. Matka je donutila způsobem, který by měl praktikovat každý!

Pěna na holení už není jen na holení! Neuvěříte, na co všechno ji můžete použít

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz