Bydlení

Vyrobte si čistící přípravky sami! Uklízejte ekologicky a levně!

Vyrobte si čistící přípravky sami! Uklízejte ekologicky a levně!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nemusíte používat drsné chemické čisticí prostředky, aby se váš domov leskl čistotou. S několika jednoduchými surovinami můžete připravit své vlastní bezpečné a cenově dostupné přípravky do vaší domácnosti. Levně vyčistíte obývací pokoj, verandu, ale i kožené boty!

Univerzální čisticí směs

Smíchejte 500 ml octa, 250 ml vody a 20 kapek esenciálního oleje (např. citronového nebo eukalyptového). Směs nalijte do lahve s rozstřikovačem a používejte na mastnotu a špínu. Doma vyrobený čistič pomůže udržet v kuchyni pořádek a navíc ji příjemně provoní.


Jak na ptačí trus

Na verandě nebo terase nalijeme trochu octa přímo na skvrny — jakoby kouzlem se rozpustí.

3 tipy na čistění koberce

1. Smícháme jedlou sodu, ocet a tolik vody, aby vznikla hustá pasta. Kartáčkem ji naneseme na koberec, který vykartáčujeme, a zbylou sodu vysajeme.
 

2. Kuchyňským sítkem rovnoměrně rozprášíme silnější vrstvu dětského zásypu po celém koberci. Necháme jej působit přes noc a ráno vyluxujeme zásyp i se zápachem.
 

3. Do misky vsypeme obsah šesti čajových sáčků a pokapeme je polovinou čajové lžičky vody. Jen lehce zvlhčené lístky rozsypeme na koberec a potom je rázně smeteme čistým smetáčkem.

Prostředek na mytí oken

Potřebujeme 1/4 šálku octa, 1/4 šálku lihu, 1 lžíci škrobu, 2 šálky teplé vody a nádobu s rozprašovačem. Suroviny dáme do nádoby a dobře promícháme. Poté používáme k běžnému čistění oken, zrcadel a skel tak, jak jsme zvyklí u prostředků na okna.


Lak na nábytek

Budete potřebovat:1 šálek olivového oleje,1/2 šálku citronové šťávy. Smíchejte 1 šálek olivového oleje s 1/2 šálkem citrónové šťávy a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva. Naplňte směsí rozprašovač, postříkejte a doleštěte měkkým hadříkem, aby se nábytek rozzářil.

Citronová šťáva rozpustí špínu a skvrny, zatímco olivový olej dřevo chrání a dodává mu potřebný lesk. Nejprve vyzkoušejte na místě, které není vidět.

Související obsah

Čistič na kožené boty

Smícháme dva díly olivového oleje a jeden díl citronové šťávy. Směs naneseme na boty a necháme ji několik minut vsakovat. Pak boty přeleštíme kouskem látky.

has, TN.cz

K tématu Bydlení

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz