Zahrada

Co se spadaným listím? Za pálení hrozí pokuta, zužitkujte ho lépe!

Co se spadaným listím? Za pálení hrozí pokuta, zužitkujte ho lépe!
Zdroj: Profimedia

Podzim je krásným obdobím, kdy listí stromů hraje všemi barvami. Nakonec ale všechno listí skončí na zemi a pro vás vyvstane každoroční problém - kam s ním?

Léto skončilo a než se nadějete, bude tu čas, kdy je potřeba zazimovat zahrádku. K tomu neodmyslitelně patří i likvidace spadaného listí. Na zahradě má velké množství využití a problematické pálení by mělo být až poslední možností.

Kvalitní kompost

Ideální variantou je uložit shrabané listí na kompost, získáte tak velmi kvalitní humus. Ten můžete na jaře použít při výsadbě stromů nebo výsevu záhonků.

Důležité je kompost správně vrstvit, nahoru vždy dávejte těžší materiál, aby se listí nerozfoukalo. Snažte se střídat suché a mokré vrstvy. Je nutné ho také pravidelně přehazovat, a to minimálně dvakrát ročně. Tlení urychlíte nadrcením listů a větviček.

Ne všechno listí ale do kompostu patří. Vyhněte se břečťanu, nedoporučují se ani listy ořešáku, které se pomalu rozkládají. Do kompostu nepatří listy opatřené chemickým postřikem. Kompost bude hotový tehdy, až bude mít jednotnou barvu a nebudou v něm žádné organické zbytky.

Související obsah

Teplé přikrývka

Pokud se vám do hrabání listí nechce, můžete si svou lenost lehce omluvit. V žádném případě totiž není chyba, když zůstane ležet na zemi. Bude tvořit tepelnou vrstvu pro rostliny a tlející listí ho zároveň vyživí. Shrabat ho můžete až na jaře, než začne všechno růst.

Listí můžete také cíleně klást k choulostivým a křehkým rostlinám, například skalničkám. Nezapomeňte ale hromádku přikrýt ještě těžším materiálem, například větvičkami jehličnanů nebo netkanou textilií.

Související obsah

Na pálení pozor

Pokud listí nespotřebujete sami na zahrádce, můžete ho ukládat do kontejnerů na bioodpad nebo odvézt do kompostárny. Nejčastěji se lidé zbavují listí jeho pálením. Na to se ale vztahují omezení, o kterých mnoho lidí vůbec neví.

Samotné pálení zákon o ochraně ovzduší nezakazuje, podle něj je dovoleno v otevřených ohništích spalovat dřevo, dřevěné uhlí a suché rostlinné materiály, které ale nesmějí být kontaminovány chemickými látkami.

Jenže obce mohou pálení listí upravit vyhláškou - určí například dobu, kdy může být páleno, nebo ho mohou i úplně zakázat. Porušení vyhlášky může skončit i pokutou. Nezapomeňte se proto informovat, jestli regulace neplatí také u vás.

Vedle zákona o ochraně ovzduší je tu také občanský zákoník, který říká, že se každý musí zdržet všeho, co by nadmíru obtěžovalo druhého, a to zvláště hlukem, prachem, popelem, kouřem, zápachem apod. Soused se totiž může obrátit na policii. Podnikající fyzické a právnické osoby mají povinnost ohlásit pálení příslušnému Hasičskému záchrannému sboru.

mom/Tomáš Indrei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz