čaj

Čaj o páté se vyplatí! Funguje jako prevence proti chřipce i rakovině

Čaj o páté se vyplatí! Funguje jako prevence proti chřipce i rakovině
Zdroj: Profimedia

Zatímco někteří nedají na čaj dopustit a pijí několik šálků denně, jiní se k němu uchýlí jen při nachlazení. Čaj ale funguje i jako prevence, ať už proti chřipce, vysokému tlaku nebo dokonce rakovině.

Země, které mají silnou čajovou kulturu, mohou mít oproti těm "kávovým" velkou výhodu. Čaj má totiž opravdu blahodárný vliv na lidské zdraví a funguje i jako prevence. Bojuje proti chřipce a nachlazení, srdečním chorobám i rakovině.

Většina Čechů si ale pod pojmem "čaj" představí pytlíky nacpané v papírových krabičkách, které se louhují ve vařící vodě a zasypou cukrem, pokud někdo onemocní. Čajová kultura nemá u nás příliš silnou tradici, několik nadšenců i čajoven po Česku ale najdeme.

Čaj o páté vznikl původně ve Francii, odkud se rozšířil do Anglie a postupně do zbytku Británie. Nad odpoledním šálkem se schází celá rodina, případně přátelé. V Británii začíná čajem celý den, někdo pije nápoj ještě v posteli a další šálek má k snídani.

Související obsah

Podobné tradice dodržují i v zemích, které byly britskými koloniemi. V Indii a Pákistánu upřednostňují silný čaj s mlékem a cukrem, v afrických zemích srkají nápoj ze sklenic přímo na koberci. Naopak Spojené státy čajovou kulturu nemají, Američané si oblíbili spíše kávu.

Ani ve zbytku Evropy nejsou čajové rituály příliš běžné. Silnější čajovou kulturu mají jen německy mluvící země, do kterých se lístky dostávaly z Hamburku. Ten se totiž díky významnému přístavu stal jedním z evropských čajových center.

Související obsah

Ve Francii neholdují jen degustacím vína, ale také čaje. Pro ochutnávku je nejlepším místem Paříž, kde najdete čajovny neboli "Salon de Thé" na každém roku. Rusové zase prosluli typickým samovarem, chuť pak doplňují citronem nebo marmeládou.

Obrovská čajová kultura panuje samozřejmě v asijských zemích, obzvláště v tradičních pěstitelských oblastech. Čaj pijí v jakoukoliv denní dobu a při všech možných příležitostech. V Japonsku připomíná servírování a pití čaje obřad.

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz