Speciál o hubnutí

Chcete zhubnout? Musíte pravidelně pít! Ideálně až dva litry vody denně

Chcete zhubnout? Musíte pravidelně pít! Ideálně až dva litry vody denně
Zdroj: isifa.com

Základem toho, aby člověk mohl shodit nadbytečná kila, je to, že se nejprve naučí pít. Ano, čtete správně, i když rozhodně nejde o pití alkoholických nápojů! Pitný režim je více než důležitý a určitě to není proto, aby si člověk zaplnil tekutinou žaludek, pak měl pocit nasycení a tudíž i menší potřebu každou chvíli něco sníst.

Příčinou toho, proč má velká část dětí i dospělých trvalou nadváhu nebo obezitu, je hlavně to, že konzumujeme slazené nápoje více, než tomu bylo v minulosti. Zatímco dříve byla ve školách k dispozici jen kohoutková voda z pítek na chodbách, dnes mají školáci možnost koupit i kdykoliv v automatu slazené limonády nebo čaje. Případně je vybaví stejným pitím do školy maminky.

A dospělí na tom nejsou lépe. Když se rozhlédneme kolem sebe, vidíme v obchodních centrech, jak si lidé plní nákupní košíky hlavně slazenými nápoji (včetně ovocných džusů), zatímco ty neslazené zůstávají dlouho navrstvené v balících, než se spotřebují. Je to přirozené – sladká chuť nám je příjemná, různé příchutě v nás vyvolávají pocit spokojenosti, aniž bychom si uvědomovali, že cukr je de facto návyková látka. A zbavit se jakéhokoliv návyku vyžaduje nemalé úsilí.

Související obsah

Ke správnému fungování organismu by měl každý člověk vypít denně jeden až dva litry tekutin (včetně polévek). Je proto zřejmé, že výhodou bude pití neslaných nápojů, protože prostřednictvím těch slazených by naše tělo dostávalo zbytečně velké množství energie. Tu, kterou nestačí spotřebovat, proměňuje na tuk a ten se pak ukládá na nežádoucích místech našeho těla.

Pokud tedy chceme, aby byl výsledek naší snahy zhubnout vidět, měli bychom se nejprve naučit přemýšlet, co denně vypijeme a kolik. Na každé etiketě kupovaných nápojů si můžeme přečíst, kolik energie do sebe každý den pitím dostáváme. Jestliže nechceme tloustnout, měli bychom o stejné množství energie snížit konzumaci potravin.

Související obsah

A to málo kdo z nás chce. Nehodláme-li se tedy výrazně omezovat v jídle, postačí na začátku hubnutí to, že změníme sortiment konzumovaných nápojů. Místo těch slazených si budeme vybírat neslazené, případně budeme pravidelně pít neslazené čaje.

Pro toho, kdo se při hubnutí zbaví návyku pít tzv. colové nápoje, bude mít nový pitný režim ještě jeden přínos. Tyto limonády totiž obsahují fosfáty, tedy látky, které v organismu omezují ukládání vápníku v kostech. Zejména pro děti jsou tedy nebezpečné, protože mladý, vyvíjející se organismus potřebuje mít kosti pevné, správně rostlé.

Související obsah

Ani v dospělosti asi nechceme, aby se nám neprávně mineralizované kosti častěji lámaly, a lékaři nám řekli, že trpíme osteopenií (nadměrným úbytkem kostní hmoty – jde vlastně o předstupeň osteoporózy) nebo dokonce už osteoporózou (výraznějším řídnutím kostí).

TN.cz

K tématu Speciál o hubnutí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz